Kancelar Njemačke Olaf Šolc sinoć je doputovao u Beograd, na Samit o kritičnim sirovinama, a dočekao ga je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić , piše Beta.
Vučić je na Instagramu napisao da je “sutra veliki dan” jer “očekuje dogovore koji će predstavljati prekretnicu za Srbiju na njenom putu još bržeg ekonomskog rasta”.
„Sjutra je veliki dan, tokom kojeg ćemo razmatrati budućnost Srbije i otvaranje novih prilika za našu zemlju i narod. Očekujem dogovore koji će predstavljati prekretnicu za Srbiju na njenom putu još bržeg ekonomskog rasta“, naveo je Vučić uz fotografiju na kojoj se rukuje sa Šolcom.
Uz Vučića, Šolca su na aerodromu „Nikola Tesla“ dočekali i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ambasadorka Njemačke u Beogradu Anke Konrad i srpska ambasadorka u Berlinu Snežana Janković.
Šolc će danas imati radni doručak sa Vučićem, a potom će zajedno učestvovati na Samitu o kritičnim sirovinama u Palati „Srbija“, na kojem će biti i predstavnici kompanije Rio Tinto, automobilskih koncerna Stelantis i Mercedes, njemačke razvojne banke KfW, Evropske banke za obnovu i razvoj i proizvođača baterija Ilevenes (ElevenES), I-Aj-Ti inoenerdži (EIT innoenergy) i Inobat.
Na Samitu će predstavnici Srbije i Evropske unije potpisati Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrijednosti baterija i električnih vozila, u prisustvu Vučića i Šolca. Memorandum će u ime EU potpisati potpredsjednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, zadužen za Evropski zeleni dogovor.
Na Samitu će biti potpisano i Pismo o namjerama sa nekoliko vodećih evropskih automobilskih koncerna, finansijskih institucija i proizvođača baterija, kao i srpskih preduzeća.
Portparol nemačkog kancelara Štefen Hebeštrajt rekao je da je u pozadini projekat održive eksploatacije litijuma u Srbiji i da su Memorandum i Pismo o namjerama dio „daljeg razvoja evropske agende za sirovine i diverzifikaciju izvora sirovina“.
Nemački mediji navode da Šolc mora da osigura auto-industriji snabdijevanje litijumom kako bi smanjio zavisnost od Kine, dominantne u svjetskom lancu snabdijevanja litijumskim baterijama.
Ekološki aktivisti i predstavnici opozicije upozoravaju na razorne posljedice iskopavanja litijuma po životnu sredinu u slučaju realizacije projekta „Jadar“ kompanije Rio Tinto i najavljuju nove protestne akcije.