U svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji zimski raspust počinje sedam dana ranije, 24. decembra, saopštilo je Ministarstvo prosvjete.
Odlukom Vlade Srbije, raspust će trajati do 20. januara, kada počinje drugo polugodište.
Zimski raspust je inače trebalo da počne 30. decembra, dok je samo na teritoriji pokrajine Vojvodine početak raspusta svakako bio planiran za 24. decembar.
„Ova odluka je donijeta u cilju očuvanja nastavnog procesa, kao i interesa i prava učenika na obrazovanje“, navodi se u saopštenju.
Više desetina srednjih škola u oko 20 gradova Srbije nalazi se u blokadi.
Učenici završnih razreda nemaju nastavu i na taj način podržavaju zahtjeve studenata koji blokiraju fakultete.
Dio učenika u brojnim srednjim školama u Srbiji svakodnevno se pridružuje akciji „Zastani, Srbijo“, kojom građani kroz 15 minuta tišine odaju počast poginulima u nesreći na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.
Srednjoškolcima je podršku pružio i jedan broj profesora.
Odlukom četiri reprezentativna sindikata, prosvjetari su 20. decembra stupili u obustavu rada, u znak podrške studentima „u borbi za bolje i pravednije društvo“.
Prosvjetari su se u više gradova Srbije 20. decembra priključili akciji „Zastani Srbijo“.
Prosvjetni sindikati su se usprotivili odluci Vlade o skraćenju polugodišta, nazivajući to „nasilnim prekidom nastave“.
Ministarstvo prosvjete je, kako se navodi u saopštenju o skraćenju polugodišta, školama uputilo dopis da učenicima koji imaju mogućnosti i želje da poprave ocjenu to treba omogućiti.
„Takođe, školama se preporučuje da do 27. decembra završe sve aktivnosti u vezi sa dodjelom đačkih knjižica“, dodaje se.
Produženi boravak biće organizovan do 27. decembra, osim za škole sa teritorije Vojvodine, u kojima je već ranije utvrđenim Kalendarom obrazovno-vaspitnog rada predviđeno da raspust počne 24. decembra.
„Preporuka je da škola izvrši anketiranje roditelja i na osnovu rezultata anketiranja organizuje rad produženog boravka“, dodaje ministarstvo.
Među studentskim zahtjevima, koje srednjoškolci koji učestvuju u blokadama škola podržavaju, jeste objava kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Željezničke stanice u Novom Sadu – kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću.
Takođe, zahtjev je da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante i studente, na protestima koji su širom Srbije uslijedili nakon nesreće u Novom Sadu.
Zahtjev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Zvaničnici tvrde da su svi zahtjevi studenata ispunjeni, dok studenti to demantuju.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko mjeseci nakon svečanog otvaranja stanice poslije trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnje da su odgovorni za propuste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je poslije nekoliko dana pušten iz pritvora.