Kancelarija za kontrolu stranih sredstava (OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD objavila je ažuriranje Izvršne naredbe 14024 vezanu za Energetski sektor privrede Ruske Federacije u kojoj se navodi da je Naftna industrija Srbije (NIS) u riziku od sekundarnih sankcija ukoliko obavlja transakcije sa ruskim Gaspromnjeftom koji je njen većinski vlasnik, piše N1.
U dokumentu se navodi da je Naftna industrija Srbije AD, Novi Sad, u riziku od sekundarnih sankcija.
Dokument se poziva na Odjeljak 11 izvršne naredbe 14024 koji omogućava uvođenje sankcija stranim finansijskim institucijama (FFI) koje su učestvovale u određenim transakcijama vezanim za vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući sve osobe čija su imovina i interesi u imovini blokirani prema Izvršnoj naredbi 14024.
– Sprovele ili olakšale značajnu transakciju ili transakcije za ili u ime bilo koje osobe koja je označena prema Izvršnoj naredbi 14024 zbog djelovanja ili operisanja u tehnološkom, odbrambenom i povezanim materijalnim sektorima, građevinskom, vazduhoplovnom ili proizvodnom sektoru privrede Ruske Federacije, ili drugih sektora koji, prema procjeni Sekretara za finansije, uz konsultacije sa Sekretarom za spoljne poslove, podržavaju vojno-industrijsku bazu Rusije;
– ili sprovele ili olakšale značajnu transakciju ili transakcije, ili pružile bilo koju uslugu, koja uključuje vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući prodaju, snabdijevanje ili prenos, direktno ili indirektno, Ruskoj Federaciji, bilo kojeg predmeta ili klase predmeta koje Sekretar za finansije, uz konsultacije sa Sekretarom za spoljne poslove i Sekretarom za trgovinu, može odrediti.
OFAC-ove mjere se odnose na transakcije povezane sa „dugom, kapitalom ili izvedenim ugovorima koji uključuju Gazpromnjeft, Surgutneftegas i određene dodatne subjekte blokirane 10. januara 2025.“
NIS stoga, od danas nosi veliki rizik od sekundarnih sankcija zbog povezanosti sa ruskim Gaspromnjeftom, koji je pod sankcijama Sjedinjenih Država.
Naime, nova pravila i sankcije odnose se na strane finansijske institucije koje sarađuju sa sektorima povezanim s vojno-industrijskom bazom Rusije ili sa osobama koje su već pod sankcijama, a Gaspromnjeft to jeste.
Ako NIS ili njegovi partneri učestvuju u ovakvim transakcijama, to bi moglo biti osnov za uvođenje sankcija. Budući da je Gaspromnjeft većinski vlasnik NIS-a, ovdašnja kompanija je od danas u velikom riziku od uvođenja sekundarnih sankcija Vašingtona.