Kongresmen: Postojeći i budući odnosi Sjedinjenih Država i Srbije nemaju granica

Kongresmen: Postojeći i budući odnosi Sjedinjenih Država i Srbije nemaju granica

Jačanje vojne saradnje, obezbjeđivanje resursa za iskorišćavanje litijumskog potencijala uz očuvanje životne sredine, kao i zajednički ekonomski razvoj – najvažnije su oblasti u odnosima Sjedinjenih Država i Srbije, prenosi Glas Amerike izjavu kongresmena demokrata Erika Svolvela.

Predstavnik Kalifornije u američkom Kongresu vjeruje da je jačanje vojne saradnje veoma značajno i smatra da SAD i Srbija jedna drugoj mogu da ponude mnogo više, nego što je to slučaj sa Rusijom ili Kinom.

„Postojeći i budući odnosi Sjedinjenih Država i Srbije nemaju granica. Neprekidno se razvijaju tokom posljednje decenije. Dokazali su se kao važan partner u oblasti bezbjednosti kada je riječ o našem najvećem priotitetu – događajima u Ukrajini. Potrebno je da budemo realistični i pokušamo da ublažimo druge uticaje. Najbolji način za to su slobode, naša ekonomija i vrijednosti.

Mnogo su usaglašenije sa Srbijom, nego što je to slučaj kada je riječ o Rusiji i Kini“, rekao je Svolvel za Glas Amerike, u danu kada su SAD i Srbija potpisale strateški sporazum o saradnji u oblasti energetike.

Glas Amerike ukazuje na činjenicu da je potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, čovek sa američke liste sankcionisanih, nedavno boravio u Rusiji, gdje je razgovarao sa predsjednikom Vladimirom Putinom, kao i da je u Kini nedugo posle toga boravio još jedan visoki srpski zvaničnik – ministar unutrašnjih poslova i takođe vicepremijer Ivica Dačić.

Takve poteze nekolicina sagovornika Glasa Amerike nedavno je tumačila kao prepreke evropskom putu Srbije, kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji, ali i intenziviranju saradnje sa državama Zapada.

Glas Amerike ukazuje i na to da, uprkos pozivima i očekivanjima posrednika i međunarodne zajednice, još nije stavljena tačka na višedecenijski spor Srbije i Kosova – što bi trebalo da omogući normalizaciju odnosa dvije strane i doprinese napretku procesa njihovih integracija u evroatlantske strukture.

Svolvel je kazao da „od strana u procesu očekuje da primene dogovoreno“.

On je rekao da je nedavno objavio saopštenje koje se podudara s onim što je rečeno u ambasadi SAD na Kosovu – da su nezadovoljni postupcima premijera Kosova Aljbina Kurtija, koje su uperene protiv, kako kosovske vlasti zovu, paralelnih srpskih institucija. Te mere kosovskih vlasti izazvale su kritike SAD i Evropske unije.

„Nedavno sam objavio saopštenje koje odgovara stavu američke ambasade na Kosovu koja nije zadovoljna odnosom Kurtijeve vlade prema nekim Srbima. Ipak, gajim punu nadu da će okvir koji je dogovoren biti i primijenjen“, rekao je Svolvel.