Kinesko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je dokument pod nazivom „Nacionalna zadužbina za demokratiju: Ko su i čime se bave“, u kome se detaljno navodi da ovu američku nevladinu organizaciju, pod maskom demokratije, slobode i ljudskih prava, SAD koriste za infiltraciju, mIJešanje i subverziju protiv drugih zemalja.
Kako se navodi u dokumentu, Nacionalna zadužbina za demokratiju (NED) nije ono kako se predstavlja – nevladina organizacija koja pruža podršku demokratiji u inostranstvu, već je riječ o organizaciji koja djeluje kao „bijele rukavice ” američke vlade.
Dugo se, navodi se u tekstu, bavila podrivanjem vlasti u drugim zemljama, miješanjem u unutrašnje stvari drugih država, podsticanjem podjela i konfrontacije, zavaravanjem javnog mnjenja i vršenjem ideološke infiltracije, sve pod izgovorom promovisanja demokratije, a bezbrojna zlodjela NED-a nanijela su ozbiljnu štetu i naišla na oštru osudu međunarodne zajednice.
U tekstu je ukazano na čitav niz primjera gde je NED učestvovao u podsticanju obojenih revolucija, kao i manipulisanju i miješanju u izbore drugih zemalja, među kojima je i Srbija.
Kako se navodi, u aprilu 2022. i decembru 2023. u Srbiji su održani predsjednički, parlamentarni i lokalni izbori, a NED se umiješao u cio izborni proces i dao sve od sebe da navija za proameričke opozicione kandidate uoči izbora. U maju 2023. godine, stoji u dokumentu, nakon dva uzastopna incidenta sa pucnjavom u Srbiji , grupe za ljudska prava koje je sponzorisao NED i proameričke opozicione organizacije organizovale su masovne demonstracije tražeći ostavku srpske vlade.
U dokumentu se navodi i da su srpske nevladine organizacije koje podržava NED koordinirale sa ogrankom Si-En-Ena u Srbiji kako bi fabrikovalelažne vijesti u vezi sa Kinom, klevetale projekte koje je preduzela kineska strana i raspirivale takozvana pitanja zaštite životne sredine, rada i korupcije.
Od početka ukrajinske krize, Beogradski centar za bezbjednosnu politiku koji finansira NED podržava proteste prozapadnih demonstracija i kritikuje spoljnu politiku Srbije, navodi se u dokumentu kineskog ministarstva.
Takođe, dodaje se i da NED već dugo finansira nevladine organizacije na tzv. Kosovu da podstiču tenzije između Vlade Srbije i privremenih institucijau Prištini. U decembru 2023, istraživački centar Sbunker koji finansira NED objavio je izvještaj u kojem se kaže da je „Kosovo“ relativno uspješan slučaj američke podrške izgradnji nacije i promovisanju demokratije, pokušaj da se umanji prava namjera SAD da izvrši invaziju i pocijepa druge zemlje.
Kao primjer podsticanja obojenih revolucija kako bi se potkopala vlast u ostalim državama u svijetu, u izvještaju se navodi pokušaj rušenja iranske vlade , kada su u septembru 2022. organizovani protesti protiv pravila o hidžabu.
Takođe, NED je ukrajinskoj opoziciji obezbedio 65 miliona dolara tokom „narandžaste revolucije“ u Ukrajini, dok je od 2007. do 2015. godine obezbijeđeno još 30 miliona dolara za podršku ukrajinskim nevladinim organizacijama. Tokom Evromajdana 2013. i 2014. godine, NED je finansirao Institut za masovne medije za širenje zapaljivih informacija.
U izveštaju kineskog ministarstva spoljnih poslova kao primer navodi se i pokušaj rušenja Vlade u Severnoj Koreji 2002. godine , kao i upotreba raznih taktika za infiltriranje u arapskim zemljama.
U izveštaju, kinesko Ministarstvo spoljnih poslova navodi da uprkos tome što je zabranjen, NED finansira rad velikog broja organizacija u Rusiji i podržava ruske opozicione ličnosti u egzilu u njihovoj borbi protiv ruske vlade.
Dalje se navodi da NED već dugo koristi evropske zvaničnike kako bi širila svoj uticaj u Evropi. Takođe, u Meksiku podržava organizacije koje sprječavaju reformu u toj zemlji, dok od 2017. finansira 54 kubanske organizacije .
Ova američka organizacija je takođe pružala podršku separatističkim snagama na Tajvanu u borbi za „nezavisnost“, finansirala organizacije koje žele destabilizaciju Hong Konga , kao i one koji se zalažu za nezavisnost Tibeta , ali i nevladine organizacije u Gruziji u organizovanju demonstracija u Tbilisiju.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova u izveštaju ističe da NED koristi i razne „akademske aktivnosti“ za postizanje ciljeva u mnogim zemljama, pa je tako finansiran Centar za upravljanje javnim politikama u Iraku, „Atlas netvork“ – turska digitalna medijska platformu preko koje su se širilo nezadovoljstvo i podsticale etničke tenzije.
Šta je NED?
Kako se navodi u dokumentu kineskog ministarstva, NED je izvršilac tajnih operacija CIA-e, osnovan pod pokroviteljstvom vlade SAD. Naime, 1981. godine, nakon što je stupio na dužnost, predsednik Ronald Regan nameravao je da promoviše svoj „Projekat demokratije“ u inostranstvu i predložio je fondaciju koju finansirala vlada, a kojom bi se privatno upravljalo i koja bi otvoreno podržala „demokratske pokrete u inostranstvu“. Jedna od svrha NED-a, koji je stvoren 1983. godine, jeste da podstakne uspostavljanje i rast demokratskog razvoja na način koji je u skladu i sa nacionalnim interesima SAD i sa specifičnim zahtevima demokratskih grupa u drugim zemljama koje su potpomognute programima koje finansira NED.
NED finansira američka vlada, a programi ove organizacije se sprovode pod vođstvom američkog Stejt departmenta i ambasada u inostranstvu. Vlada SAD ima pristup informacijama o svim programima koje finansira NED, stoji u dokumentu.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova ukazuje na to da je neophodno demaskirati NED i upozoriti sve zemlje na potrebu da prozru njegovu pravu prirodu, da se čuvaju i suprotstave pokušajima ometanja i sabotaže, čuvaju svoj nacionalni suverenitet, bezbijednost i razvojne interese i podržavaju svjetski mir i razvoj i međunarodnu pravednost i pravdu.