Misija Kfora, kao jedina bezbjednosna snaga koja po Rezoluciji SB 1244 ima mandat da brine o sigurnosti na Kosovu i Metohiji, mogla bi da zaštiti Srbe u južnoj pokrajini, što joj je i zadatak, ali je pitanje da li to hoće da uradi i da li bi se od Beograda tražilo nešto zauzvrat.
Predsjednik Aleksandar Vučić jasno je na sastanku sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, prije dva dana u Briselu, zahtijevao da Alijansa preuzme kontrolu i obezbijedi život dostojan čovjeka Srbima, koji svakodnevno trpe teror Prištine. Istovremeno, premijer privremenih institucija Aljbin Kurti kazao je nedavno da tzv. kosovska policija, koja maltretira naš narod sjeverno od Ibra, crpi kontinuitet iz terorističke OVK, koja je i po Kumanovskom sporazumu i Rezoluciji 1244 morala da bude razoružana.
Nekadašnji ministar spoljnih poslova Vladislav Jovanović kaže za „Novosti“ da će Kfor malo učiniti na zaštiti Srba, ali da će se mnogo više očekivati od nas:
– Zapad ima za cilj da privede kraju namjeru da tzv. Kosovo uvede u UN, NATO i EU i takvom politikom počinju da nam vezuju ruke i stavljaju našu politiku u pasivni položaj prema njihovoj, koja je aktivna do maksimuma. Takvim ponašanjem pokazuju da oni nisu otvoreni za stvarni dijalog i rješenje koje zadovoljava obe strane nego su fiksirali cilj i sada žele da nas privedu prihvatanju svog cilja. Stoltenberg je bio učtivi slušalac, a ne i neki veliki obećavalac suštinskih promjena. OVK je bila pješadija NATO-a. U onom trenutku kada je Zapad priznao tzv. Kosovo pogazili su Rezoluciju 1244, a krše je i sada ćuteći na naoružavanje Prištine.
Jovanović dodaje da mi moramo da ostanemo pri ovom dokumentu koji je, i pored toga što ga krše, zapravo kost u grlu Zapada.
– Oni ne mogu da je izbace bez naše pomoći. Na njihovu politiku treba da odgovorimo što ofanzivnijom politikom na polju otpriznavanja lažne države i da pokrenemo pitanje Rezolucije 1244 pred Savjetom bezbjednosti, što je država već i najavila – istakao je naš sagovornik.
Diplomata Zoran Milivojević ocijenio je da bi Kfor morao odmah da reaguje i utiče na Prištinu i u političkom i u bezbjednosnom smislu kako bi došlo do deeskalacije, jer je potpuno jasno da su na sjeveru KiM ugroženi mir i stabilnost:
– Kforu za odluku da djeluje u smislu Rezolucije 1244 nije potrebna dodatna odluka Savjeta bezbjednosti ili nekog drugog tela UN, jer je potpuno jasno da su na terenu ugroženi mir i stabilnost. Razgovor je bio veoma važan, jer NATO praktično u ime i za račun UN u sastavu Kfora vrši funkciju obezbeđenja mira i stabilnosti na prostoru KiM, a u skladu sa Rezolucijom 1244. Prema tome, to je prava adresa na koju se treba obratiti imajući u vidu da je situacija na KiM eskalirala i da predstavlja direktnu pretnju miru i stabilnosti na tim prostorima. Razgovor sa NATO-om je i opravdan i u pravom trenutku. Da li će do deeskalacije doći i kako će se NATO ponašati to ćemo vidjeti. Mislim da to prije svega zavisi od političke volje, imajući u vidu da su NATO države članice većinom priznale nezavisnost Kosova i da do sada nisu pokazale političku volju da odlučujuće reaguju prema Prištini.
Milivojević je ocijenio da je Priština uzrok eskalacije i da treba očekivati od NATO-a da preduzmu mjere koje bi je spriječile da vrši represiju, koristi policijske snage i dovede u pitanje mir i stabilnost na sjeveru KiM.
Inače, Kfor predstavlja vojnu silu koja po glavi sedam Povelje UN ima mandat za sprečavanje ugrožavanja mira i stabilnosti. To mogu da učine sklanjanjem specijalnih snaga ROSU koje deluju suprotno Rezoluciji 1244.