Crna Gora i Mađarska potpisaće Sporazum o saradnji u oblasti razvoja infrastrukture, kojim se otvara prostor za realizaciju ključnih infrastrukturnih projekata, među kojima se izdvajaju izgradnja auto-puta i modernizacija željezničke pruge.
Predlog ovog sporazuma juče je usvojen na Vladi, a premijer Milojko Spajić će, kako se navodi, predvoditi Delegaciju koja treba sa Vladom Mađarskom da zaključi ovaj sporazum.
“Konkretni infrastrukturni projekt imaju strateški značaj. Među njima su Projekat razvoja željezničke pruge i projekat razvoja auto-puta. U realizaciju ovih projekata uključuju se mađarske privredne kompanije kao glavni izvođači i operateri, uz poseban režim koji omogućava direktno angažovanje bez potrebe za javnim nabavkama, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom Crne Gore. Takođe, ovi projekti su kvalifikovani kao investicije od posebnog značaja za nacionalnu ekonomiju obije države”, piše u predlogu sporazuma.
Dalje se navodi da ovaj sporazum u potpunosti poštuje obaveze Mađarske kao članice Evropske unije, kao i pravni okvir Crne Gore u kontekstu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Time se obezbjeđuje da sprovođenje zajedničkih infrastrukturnih projekata bude u skladu sa evropskim integracijama i relevantnim pravnim standardima.
Sporazum se zaključuje na period od pet godina, osim ako se raskine ranije uz pisano obavještenje, nakon čega raskid stupa na snagu šest mjeseci od prijema obavještenja.
Predviđeno je da Vlada Mađarske razmotri mogućnost da u ova dva projekta izgradnja auto-puta i modernizacija željezničke pruge učestvuje finansijski o čemu bi se zaključili posebni sporazumi, kao i da predloži svoje kompanije koje bi bili glavni izvođači radova sa kojima bi Crna Gora sklopila strateške sporazume o saradnji.
Na Vladi je usvojen i predlog za vođenje pregovora i zaključivanje Sporazuma o saradnji u oblastima telekomunikacija, informacionih tehnologija i razvoja sprovođenja zakona sa Mađarskom.
“Imajući u vidu zajedničku analizu prioriteta ekonomskog razvoja i dobrobiti svojih građana, obje strane su identifikovale konkretne projekte koji se smatraju od strateškog značaja za ispunjavanje ciljeva ovog Sporazuma, i to razvoj Državnog data centra prvenstveno za potrebe Vlade Crne Gore i postavljanje telekomunikacione mreže visokog kapaciteta zasnovane na optičkim vlaknima koja povezuje glavne državne institucije koristeći koridore državne infrastrukture sa izuzetkom optičke infrastrukture koja će biti korišćena za potrebe Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno sektora bezbjednosti, koja će biti realizovana u skladu sa NATO standardima”, piše u predlogu sporazumu kojim se predviđa da Vlada Mađarske predloži kompaniju koja bi se uključila u ovaj posao kao glavni izvođač sa kojim bi država Crna Gora potpisala posebni sporazum, a potpisao bi se i posebni ugovor o finansiranju.
Drugi projekat na kome bi se radilo je razvoj tehnologije za sprovođenje zakona, te unapređenje sistema elektronske javne uprave gdje bi se uključile mađarske kompanije sa kojima bi se potpisao posebni sporazum uz sporazume o finansiranju.
Spajić je, u izjavi dostavljenoj medijima, kazao da sporazumi u oblastima infrastrukture, telekomunikacija, inovacionih tehnologija, energetike, zdravlja, reformi javne uprave, označiće i početak najintenzivnije saradnje ikada sa Budimpeštom i Parizom i stvoriti uslove za realizaciju projekata od strateškog značaja.
Vlada je usvojila i osnovu za vođenje pregovora i zaključivanje Sporazuma sa Vladom Republike Francuske o realizaciji prioritetnih projekata u Crnoj Gori.
“Posebno se ističe saradnja na važnim projektima poput izgradnje novog Univerzitetskog kliničkog centra u Podgorici, modernizacije elektroenergetske mreže, razvoja obnovljivih izvora energije, digitalne transformacije i izgradnje saobraćajne infrastrukture. Drugi dio Sporazuma čini finansijski aspekt saradnje kao jedan od najvažnijih elemenata Sporazuma. Sporazum detaljno reguliše izvore finansiranja, kao sto su grantovi, zajmovi, garancije i tehnička pomoć, koje Vlada Republike Francuske i njene institucije, poput francuske Agencije za razvoj (AFD) i AFD Grupe, mogu obezbijediti za realizaciju projekata. Sporazumom su jasno definisani uslovi mobilizacije sredstava, uključujući potpisivanje posebnih ugovora, protokola i memoranduma o razumijevanju, kao i procedure za korišćenje finansijskih instrumenata. Posebna pažnja u Sporazumu posvećena je propisivanju uslova za zaključenje komercijalnih ugovora, koji regulišu detalje izvoza, nabavke, izvođenja radova i isporuke usluga. Ovi ugovori moraju biti usklađeni sa relevantnim zakonodavstvom i podložni prethodnom odobrenju od strane obje strane, kako bi se osigurala transparentnost i efikasnost realizacije projekata”, piše u Vladinom dokumentu.
Kako se dodaje, poseban dio Sporazuma su i odredbe koje regulišu poreska pitanja, kao i uslove za plaćanje i valutni režim, koji je u ovom slučaju definisan u eurima, čime se obezbjeđuje jasnost i sigurnost finansijskih transakcija.
Ministarka javnih radova Majda Adžović rekla je da su nakon godinu i po intenzivne komunikacije, blizu zaključenja sporazuma sa Francuskom koji obuhvata pet oblasti.
“Od projektovanja i izgradnje univerzitetske bolnice, preko saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije, putne infrastrukture i e-uprave, pa sve do projektovanja i izgradnje administrativnog centra u okviru Montenegro business distrikta”, kazala je Adžović.
Utvrđena je i osnova za vođenje pregovora i zaključivanje sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Ukrajine o obezbjeđivanju servisa za elektronsku upravu. Sporazumom će se uspostaviti pravni okvir da se e-servisi, koji su na zavidnom nivou razvijeni u Ukrajini, obezbijede i za građane Crne Gore. Naime, nakon razmatranja prioriteta ekonomskog razvoja i dobrobiti građana, identifikovan je konkretan projekat koji se smatra strateškim u ispunjavanju ciljeva budućeg Sporazuma, a koji se odnosi na obezbjeđivanje servisa za elektronsku upravu Crne Gore.
Vlada Ukrajine će obezbijediti servise za elektronsku upravu Vladi Crne Gore, koja će, zauzvrat, obezbijediti novčanu nadoknadu. lznos nadoknade, kao i specifikacija traženih servisa za elektronsku upravu definisaće se posebnim sporazumom. Radi ispunjenja dogovorenog, u potpunosti u skladu sa relevantnim zakonima Crne Gore, ovaj sporazum, kao i sporazum kojim će se definisati iznos naknade i specifikacija traženih servisa za elektronsku upravu, neće biti ni u jednoj od strana predmet javne nabavke, javnog tendera, postupka javnog takmičenja ili bilo kog drugog postupka definisanog u nacionalnom zakonodavstvu Ukrajine ili Crne Gore nakon ratifikacije sporazuma.