I Srbija u AI mreži Rusije i BRIKS-a

I Srbija u AI mreži Rusije i BRIKS-a

Predsjednik Vladimir Putin izjavio je juče da će Rusija razvijati vještačku inteligenciju (AI) zajedno sa partnerima iz BRIKS-a i drugim zemljama, u pokušaju da ospori dominaciju Sjedinjenih Američkih Država u jednoj od najperspektivnijih i najvažnijih tehnologija 21. vijeka.

On je na ruskoj konferenciji o AI rekao da će nova mreža Alijanse za AI uključivati nacionalne asocijacije i institucije za razvoj vještačke inteligencije iz zemalja BRIKS-a i drugih zainteresovanih država, prenio je Rojters.

“Rusija mora ravnopravno učestvovati u globalnoj trci za stvaranje snažne vještačke inteligencije. Ruski naučnici trenutno rade upravo na naprednim rješenjima”, rekao je Putin na konferenciji u Moskvi.

“Pozivamo naučnike iz cijelog svijeta da se pridruže saradnji”, dodao je.

Zapadne sankcije, koje imaju za cilj da ograniče pristup Rusije tehnologijama koje su joj potrebne da vodi rat protiv Ukrajine, dovele su do toga da su najveći svjetski proizvođači mikročipova obustavili izvoz u Rusiju, ozbiljno ograničivši njene ambicije u oblasti AI, navodi Rojters.

Najveća ruska banka, Sberbank, predvodi razvoj AI u zemlji, ali je njen generalni direktor German Gref 2023. godine priznao da je Rusiji najteže da nađe zamjenu za grafičke procesorske uređaje (GPU), mikročipove koji čine osnovu razvoja AI.

Ta banka je juče saopštila da su se nacionalne AI asocijacije iz zemalja članica BRIKS-a, Brazila, Kine, Indije i Južne Afrike, ali i iz Srbije, Indonezije i drugih zemalja van BRIKS-a, pridružile mreži Alijanse za AI, navodi Rojters.

Navodi se da će mreža olakšati zajednička istraživanja u oblasti tehnologije i regulacije AI, kao i pružiti mogućnosti za plasiranje proizvoda AI na tržišta zemalja članica.

SAD i Kina su vodeće svjetske sile u oblasti AI, a novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp imenovao je “AI i kripto cara Bijele kuće” kako bi osigurao da SAD ostanu najbogatija i tehnološki najnaprednija sila u svijetu.

Međutim, Putinov potez da se udruži s Kinom mogao bi promijeniti dinamiku trke u oblasti AI, ocjenjuje Rojters.

Rusija je jedna od deset zemalja, uključujući SAD, Kinu, Britaniju i Izrael, koje razvijaju sopstvene modele generativne AI.

Rusija procjenjuje da će primjena AI tehnologija u svim sektorima doprinijeti povećanju BDP za 11,2 biliona rubalja (109 milijardi dolara) do 2030. godine, u poređenju sa 0,2 biliona rubalja (1,9 milijardi dolara) u 2023. godini.

Njena AI strategija takođe predviđa da 80 odsto svih ruskih radnika do 2030. godine posjeduje AI vještine, u poređenju sa pet odsto 2023, dok bi ulaganja u ovu oblast trebalo da se uvećaju sedam puta, na 850 milijardi rubalja.

Rojters piše da Sberbank, koja je razvila generativni AI model GigaChat, i tehnološki lider Jandeks, sa svojim modelom JandeksGPT, dominiraju domaćim tržištem AI u Rusiji.

Rusija je trenutno na 31. mjestu od 83 zemlje po implementaciji, inovaciji i investiciji u AI, prema Globalnom AI indeksu britanskog Tortoise Media, što je znatno iza SAD i Kine, ali i Indije i Brazila.

Alat Univerziteta Stanford za procjenu dinamičnosti AI, koji ocjenjuje 36 zemalja na osnovu 42 pokazatelja AI, svrstava Rusiju na 29. mjesto.