Ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman je danas izjavio da očekuje reakciju Brisela na protjerivanje hrvatskih državljana iz Srbije i ocijenio da postupanje zvaničnog Beograda nije u duhu dobrosusjedskih odnosa.
„Svaka zemlja koja ima aspiraciju za članstvo u EU apsolutno treba da prihvati i sve vrijednosti EU, a sloboda kretanja je jedna od temeljnih sloboda EU-a“, rekao je Grlić Radman novinarima u Zagrebu.
On je rekao da je za Hrvatsku neprihvatljiva odluka o protjerivanju hrvatskih državljana zbog navodne bezbjednosne prijetnje za Srbiju zbog čega je protestnom notom traženo objašnjenje.
Ministar je posebno naveo slučaj hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, majke maloljetnog djeteta, koja je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala porodicu, a vlasti Srbije su joj uskratile gostoprimstvo poslije 12 godina života u Beogradu, protjerale je iz zemlje i zabranile joj ulazak na godinu dana, jer navodno predstavlja „neprihvatljivi bezbjednosni rizik“.
„Tražili smo i odgovor, pojašnjenje i iskazali zabrinutost zbog takvog postupanja, jer nije riječ o izvojenom slučaju“, naveo je Grlić Radman.
On je rekao da su posljednjih mjeseci zabilježena 32 slučaja protjerivanja ili zabrane ulaska u Srbiju za državljane Hrvatske naglasivši da takvih slučajeva možda ima i više, jer nisu svi hrvatski državljani o tome obavijestili Hrvatsku.
„Od zemlje kandidatkinje (za EU) očekuje se razvijanje, promovisanje dobrodusjedskih odnosa, a ovim činom se to ne pokazuje“, naglasio je hrvatski ministar.
Na pitanje novinara vidi li u tim odlukama odgovornost predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, ministar je odgovorio da u to ne bi ulazio, ali da je sigurno da su u protjerivanje uključene vlasti.
On je kazao da je unutrašnja stvar svake zemlje kome će otkazati gostoprimstvo, ali da se radi o običnim građanima.
Naveo je i slučaj predstavnika Hrvatske privredne komore kome je takođe uručeno rješenje o protjerivanju.
Grlić Radman je rekao da nije dobio odgovor Srbije na ranije protestne note, ali da je Srbija kandidat za članstvo u EU i da je o svemu obaviješten predstavnik EU delegacije u Beogradu i Evropska komisija.
„Ovdje je najvažniji dijalog i čekamo odgovor srpske strane“, rekao je hrvatski šef diplomatije i dodao da će u nedjelju u Luksemburgu biti neformalni sastanak s ministrima spoljnih poslova država Zapadnog Balkana.
I premijer Hrvatske Andrej Plenković ranije danas je osudio protjerivanje hrvatskih državljana iz Srbije i zatražio objašnjenje vlasti u Beogradu.
„Protjerivanje hrvatskih državljana iz Srbije je neprihvatljiva praksa za svaku osudu, uz insinuaciju da se naši državljani miješaju u unutrašnja zbivanja u Srbiji, što sigurno nije slučaj“, rekao je Plenković na sjednici vlade.
On je rekao da Hrvatska traži „razjašnjenja od vlasti u Srbiji“ i dodao da je Ministarstvo vanjskih poslova uložilo i protestnu notu, prenijela je vlada na mreži Iks.
Plenković je na sjednici vlade rekao da su o svemu obaviješteni i hrvatski partneri u EU.
Hrvatskoj državljanki Arien Stojanović Ivković, koja je u Beogradu završila medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala porodicu, srpske vlasti su uskratile gostoprimstvo poslije 12 godina života u Beogradu, protjerale su je iz zemlje i zabranile joj ulazak na godinu dana.
Njoj je policija 8. aprila uručila rješenje kojim se ukida ranije odobren privremeni boravak u Srbiji i zabranjuje ulazak u zemlju na godinu dana. Razlozi za to nisu objavljeni, ali Stojanović Ivković pretpostavlja da je to zbog njene podrške studentima koji mjesecima protestuju u Srbiji.
Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević izjavio je medijima u Srbijii da je u posljednja tri dana dobio obavještenja o protjerivanju troje hrvatskih državljana iz Srbije, među njima i šefa predstavništva Hrvatske privredne komore.