Grčka opozicija i mediji ogorčeni držanjem Atine povodom članstva tzv. Kosova u Savetu Evrope

Grčka opozicija i mediji ogorčeni držanjem Atine povodom članstva tzv. Kosova u Savetu Evrope

Vlade dolaze i odlaze, ali prijatelji se čuvaju”, poruka je lista „Demokratija”, koji kao i većina grčkih medija s nevjericom i osudom komentariše odluku zvanične Atine da zauzme neutralan stav prilikom glasanja o ulasku takozvanog Kosova u Savjet Evrope (SE).

Ugledni list „Katimerini” piše da je „zamrzavanje” u grčko-srpskim odnosima posle neutralnog stava Grčke uznemirilo Beograd, kao i da je izazvalo nimalo prijatan komentar šefa diplomatije Ivice Dačića, ali i odluku premijerke Ane Brnabić da odloži put u Grčku i prisustvo na Delfskom forumu. List podsjeća da Grčka, jedina iz grupe zemalja koje nisu priznavale nezavisnost Kosova, nije glasala protiv odluke, već se uzdržala.

„Njuz brejk” komentariše da je premijer Kirijakos Micotakis tako uspio da pokvari diplomatske odnose s još jednom prijateljskom zemljom. „I-idisis”, kao i ostali mediji, prenosi izjavu ministra spoljnih poslova Srbije i posebno ističe „njegovo razočaranje šefom grčke diplomatije Nikosom Dendijasom”.

„Dačić nije propustio da zahvali zemljama koje su glasale protiv odluke, ističući pritom da su na taj način Kipar, Španija, Rumunija, Azerbejdžan i Gruzija pokazali da su prijatelji Srbije”, a da je, kako kaže „I-idisis”, „vladi Micotakisa tako još jednom pošlo za rukom da pokvari diplomatske odnose s tradicionalno prijateljskom zemljom balkanskog regiona”.

List „Demokratija” u komentaru podvlači da do raskida prijateljskih odnosa i saveza s važnim zemljama dolazi zbog signala iz Vašingtona i da se samo tako može objasniti pozicija Grčke prilikom glasanja o ulasku Kosova u Savjet Evrope.

„To je gest dobronamerne neutralnosti prema Kosovarima, ali neprijateljski prema Srbima, što je izazvalo reakciju premijerke Brnabić”, navodi „Demokratija” i naglašava da „s jedne strane Grčka izjavljuje kako poštuje teritorijalni suverenitet i ne priznaje defakto države i različite vidove suvereniteta nastalih posle upada stranih država ili djelovanja separatističkih grupacija, navodeći kao primjer upad Rusije u Ukrajinu, a u isto vrijeme u Savjetu Evrope glasa u korist Kosova”.

Micotakis zatvara oči na Kosovo i, po pisanju lista, iako su pozicija i glasanje Grčke štetni po nacionalne interese zemlje, oni očigledno donose poene Micotakisu, ali ne i Grčkoj.

„Pozicija koju je zauzela Grčka neće nam donijeti ništa dobro, jer vlade dolaze i odlaze, a interesi Grčke ostaju vjekovima nepromijenjeni. Odluka da se saveznik kao što je Srbija okrene protiv nas je potez koji će našoj domovini donijeti štetu”, zaključuje „Demokratija”.

Siriza je kao najveća opoziciona partija osudila potez Grčke, jer se uzdržanom pozicijom, a bez konsultacije s političkim snagama u zemlji, praktično, kako je izjavio bivši šef diplomatije u vladi Aleksisa Ciprasa, Jorgos Katrugalos, bez objašnjenja mijenja čvrsti grčki stav kad je riječ o Kosovu. Katrugalos u ime Sirize podvlači da Grčka uvijek mora da promoviše mir i stabilnost na Balkanu podržavajući obostrano prihvatljive korake i rješenja i da zato uzdržani stav prilikom glasanja o prijemu Kosova u Savjet Evrope ne doprinosi tom cilju. Utoliko prije što je to i distanciranje od drugih zemalja EU koje ne priznaju Kosovo i koje su glasale protiv, poput Španije, Rumunije i posebno – Kipra.

A prije manje od mjesec dana, prilikom posjete Beogradu i susreta s predsjednikom Aleksandrom Vučićem, grčka predsjednica Katerina Sakelaropuli uvjeravala je domaćina i javnost da pozicija Grčke kad je riječ o nezavisnosti Kosova ostaje „čvrsta i nepromijenjena”.