Prethodnih dana i druga familija oličena u koncernu Vijesti svrstala se na stranu zvanične Hrvatske u osudi Rezolucije o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mathauzen. Tako je prethodnih dana ovaj list prednjačio u širenju hrvatskih propagandnih poruka izrečenih u njihovoj partnerskoj televiziji N1, čije su oni crnogorska filijala.
A N1-ovci nisu bili lijeni. Kako hrvatski ogranak, tako i srpski govorio je o crnogorskoj Rezoluciji o genocidu u Jasenovcu i širio hrvatski nacionalizam i poruke opravdanja tog „zloglasasnog čina“ donošenje Rezolucije o genocidu u Jasenovcu. Očito je drugosrbijancima i drugofamilijašima zasmetalo što su Srbi konačno počeli da se sjećaju srpskih žrtava te su pokrenuli rafalnu kampanju kako je ovo protiv Evrope iako je ista ta Evropa odnosno EU nastala na tekovinama antifašizma.
Podsjećanja radi, Crna Gora je nedavno usvojila Rezoluciju o genocidu u sistemu logora u Jasenovcu, Dahauu i Mathauzenu a što je izazvalo oštre reakcije iz Hrvatske. Naime, zvaničan Zagreb je Crnoj Gori prijetio čak i stopiranjem evropskog puta te zemlje ali se sve ipak svelo na diplomatske sankcije trojici političara, lidera stranaka parlamentarne većine.
Ovo je Druga Srbija i Druga Familija iskoristila da predstavi Bečića, Mandića i Kneževića kao antievropske ljude i političke figure koje pokušavaju da zavade Crnu Goru sa Evropskom Unijom i to govoreći o Rezoluciji o genocidu u Jasenovcu i sjećajući se žrtava fašističkog noža.
Upravo tako su oni bili ti koji su brže bolje pozvali starog druga Mila Đukanovića Tonina Piculu koji je slao oštre poruke ka Crnoj Gori zbog izglasavanja Rezolucije.
Crna Gora će imati problema na svom putu prema članstvu u Europskoj uniji (EU), saopštio je poslanik Evropskog parlamenta iz redova SDP-a, Tonino Picula.
On je u emsiji Novi dan na Televiziji N1 rekao da su predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević proaktivni u približavanju politici ruskog predsjednika Vladimira Putina i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
On je u toj emisiji komentarisao to što Mandić, Knežević i potpredsjednik Vlade Crne Gore Aleksa Bečić nisu poželjni u Hrvatskoj.
„Mandić i Knežević su nosioci različitih političkih inicijativa koje su već godinama na tragu negiranja crnogorske državnosti i nacije. S druge strane, proaktivni su u približavanju politici ruskog predsjednika Putina i srbijanskog predsjednika Vučića. Bili su i optuženi da su na dan izbora 2016. godine bili organizatori pokušaja državnog udara i za to su bili i osuđeni“, objasnio je Picula.
„Knežević je spomenuo da je njegov djed poginuo u borbi za oslobađanje Karlovca na Đurđevdan 1945. godine, što je 23. juna. Čudno je da je Karlovac trebalo oslobađati nakon Berlina koji je pao krajem maja . U cijeloj ovoj priči je puno toga konfuzno”, dodao je.
Slične poruke je poslao i portparol hrvatskog Ministarstva vanjskih i evropskih poslova (MVEP) Tomislav Lendić koji je saopštio da Hrvatska ima mogućnost da zabranu ulaska Andriji Mandiću, Milanu Kneževiću i Aleksi Bečiću proširi na sve zemlje Šengenskog prostora.
Lendić je za hrvatsku Novu TV rekao da se u ovom trenutku zabrana ulaska odnosi na teritoriju Hrvatske.
„No mi imamo mogućnost, ukoliko to procijenimo oportunim, da tu zabranu i proširimo na sve zemlje Šengenskog prostora“, rekao je Lendić.
Lendić kaže da će pratiti razvoj situacije, te da su Mandić, Knežević i Bečić u sistemu nadzora granice, a mjera je neograničenog trajanja dok se ne odluči drugačije.
Na pitanje, šta ako Mandić, Knežević i Bečić pokušaju da uđu u Hrvatsku iz druge države Evropske unije (EU), Lendić je odgovorio: „Ako bi pokušali tako nešto iz zemalja Šengenskog prostora, u toj situaciji oni dolaze u potpuno ilegalan ulazak u Republiku Hrvatsku, dolaze pod udar Zakona o strancima i jasno je da se to nikome ne bi preporučilo.“