Dodikovo povlačenje iz politike – izlaz iz krize ili politička iluzija?

Dodikovo povlačenje iz politike – izlaz iz krize ili politička iluzija?

Povlačenje predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika iz politike jedna je od opcija izlaznih strategija iz političke krize u Bosni i Hercegovini (BiH), objavio je sarajevski portal Kliks (Klix.ba).

„S tim u vezu se dovodi i predstojeća drugostepena presuda koja čeka Dodika u predmetu za nepoštovanje presuda visokog predstavnika u BiH“, navodi se u analizi.

U tekstu se navodi da se u javnom prostoru u BiH pojavio narativ da je Dodik postigao politički dogovor sa pravosudnim institucijama na državnom nivou, na šta ukazuje to što se on u petak, 4. jula, bez najave pojavio u sjedištu pravosuđa u Sarajevu poslije troipomjesečnog bjekstva, odnosno nemogućnosti državne policije da ga privede.

Sud BiH je tada ukinuo pritvor Dodiku, koji mu je ranije bio određen jer se nije javio da bude saslušan u Tužilaštvu BiH zbog sumnji da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak BiH, zbog usvajanja niza zakona u parlamentu RS, kojima se na teritoriji tog entiteta BiH zabranuje rad državnih pravosudnih i policijskih institucija.

Olako pristajanje na amnestiranje i Dodika i SNSD-ove politike mogla biti velika varka i šarena laža za naivne u politici

U analizi Kliksa se ocjenjuje da će drugostepena presuda Dodiku „otkloniti sve sumnje da li je bilo nekog dogovora“, u predmetu u kom je prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest mjeseci zabrane obavljanja predsjedničke funkcije.

„Upravo je ovaj drugi dio kazne najveća boljka za Dodika, jer bi ga diskvalifikovala iz političkog života“, navodi se u analizi.

Kliks dalje navodi da se nameće pitanje da li je Dodik u potencijalnom dogovoru s pravosuđem, uz izvjesnu moderaciju ključnih aktera međunarodne zajednice, pristao da se čak i povuče sa čela Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i politike uopšte, a da bi ga na čelu stranke zamijenila srpska članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, što je ranije objavio portal Istraga.

U analizi se navodi i nezadovoljstvo Dodikovog sina Igora, koji navodno ne prihvata da stranku preuzme Cvijanović.

„No, suštinski, koja je razlika između Cvijanović ili Dodika mlađeg ili bilo koga trećeg? Dodikovo formalno povlačenje iz politike ne bi ništa značilo u praktičnom, već samo simboličnom smislu“, konstatuje se u tekstu.

Čak i ako bi se Dodik povukao iz politike, dodaje se, u zamjenu da bude amnestiran u svim predmetima i postupcima, to u praksi „ništa ne znači“.

„Dodik bi sve političke konce i dalje mogao povlačiti u pozadini. Mogao bi određivati kadrovska rješenja, diktirati politiku, s tim što bi ključni izvođači bili drugi. A on bi u zavjetrini politike na terenu mogao i dalje sebe predstavljati kao čovjeka koji je mozak operacija“, navodi se u analizi.

U tekstu se zaključuje da bi „olako pristajanje na amnestiranje i Dodika i politike SNSD mogla biti velika varka i šarena laža za naivne u politici“.