Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će do kraja juna Republika Srpska Federaciji BiH (FBiH) ponuditi sporazum o mirnom razdruživanju, koji će sadržavati i analitički dio o ugrožavanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Podsjetio je da je Vlada Republike Srpske na jučerašnjoj sjednici donijela odluku o imenovanju Radne grupe za izradu sporazuma o mirnom razdruživanju i istakao da Srpska ima pravo na tu inicijativu koja je zasnovana na Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu.
– To je dio kontinuiteta obaveza i mi smo rekli da ćemo u toku 30 dana to uraditi i uradićemo – rekao je Dodik sinoć novinarima na Palama.
Dodik je istakao da će do kraja juna biti sačinjena analiza kraha Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je „ostao samo u segmentima“.
– Mnoge stvari nisu ustavne u ovoj zemlji i reći ćemo da mi ne možemo da ostanemo u toj zajednici u koju smo ranije unijeli svoju teritoriju, svoju nadležnost i samostalnost. Imamo pravo na to, bez obzira na to što Amerikanci izmišljaju i misle da ih se neko boji. Nisu oni bezopasan protivnik, znaju oni svašta da urade, ali to ne znači da su u pravu- naglasio je predsjednik Republike Srpske, prenijela je Srna.
Dodik je podsjetio da je Republika Srpska u sastav BiH ušla kao nezavisna teritorija koja je imala sva obilježja države.
– Ovi principi iz Ženeve i Njujorka su rekli da je Republika Srpska faktor i subjekt i strana Dejtonskog mirovnog sporazuma. Republika Srpska je zadržana kao strana koja može zajedno sa FBiH da čak mijenja Dejtonski sporazum i nijedna druga struktura to ne može – naveo je.
On kaže da je za sve što bi se uradilo u BiH bio neophodan sporazum Republike Srpske i FBiH, da li da se koncentriše ili da se razdruži.
– Mi računamo da će to FBiH dočekati na zvono, da će negativno postupati, ali razumijemo zašto, jer oni žele od Parlamentarne skupštine BiH da naprave parlament i skupštinu koja odlučuje, a to je zbir parlamenata i to nije uobičajen parlament, a od Savjeta ministara pokušavaju da naprave vladu BiH. Ni jedno, ni drugo nije tačno – naglasio je Dodik.
Da je neko mislio da BiH treba da bude ozbiljna država, istakao je Dodik, onda ne bi pravio Parlamentarnu skupštinu.
– Mi u kontinuitetu održavamo sjednice, donosimo zaključke, radimo smišljeno da se akumulira to nezadovoljstvo i da se kroz analitički pristup vidi da mi 10 godina na to upozoravamo, a da niko to neće realno da prihvati – zaključio je Dodik.