Dio škola u Srbiji obustavio rad, protesti prosvjetara u nekoliko gradova

Dio škola u Srbiji obustavio rad, protesti prosvjetara u nekoliko gradova

Predsjednik Nezavisnog sindikata prosvjetnih radnika rekao da je rad prvog dana drugog polugodišta obustavilo 50 odsto škola u Srbiji. Premijer Srbije Miloš Vučević, sa druge strane, navodi da se u više od 80 odsto škola nastava odvija normalno.

Dio prosvjetnih radnika koji ne prihvata dogovor reprezentativnih sindikata sa Vladom obustavio je rad u školama širom Srbije, a u nekoliko gradova održavaju se protesti uz poruke da su „Učitelji i nastavnici uz studente“.

Na obustavu rada i protest ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu pozvao je Nezavisni sindikat prosvjetnih radnika koji nije bio među četiri sindikata koji su pregovarali sa Vladom o povećanju plata.

Predsjednik tog sindikata Dušan Kokot rekao je da je rad prvog dana drugog polugodišta obustavilo 50 odsto škola u Srbiji.

Premijer Srbije Miloš Vučević, sa druge strane, navodi da se u više od 80 odsto škola nastava odvija normalno.

Vučević je najavio da će od 21. januara prosvjetna inspekcija krenuti u škole koje su obustavile rad.

Zaposleni u školama koje su se izjasnile za jednodnevnu obustavu nastave su kao jedan od razloga naveli i podršku studentskim protestima i zahtjevima.

Prosvjetnim radnicima na protestu u Beogradu pridružili su se i učenici, studenti i građani koji ih podržavaju.

„Proglašavamo ovaj skup plenumom prosvjetnih radnika i molim da se svi zajedno izjasnimo o generalnom štrajku. Neka podignu ruke oni koji su za“, poručio je predsjednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Dušan Kokot, što je ispraćeno ovacijama i skandiranjem „Generalni štrajk“.

Okupljenima se obratilo i nekoliko profesora i nastavnika.

„Prenesite onima koji ovdje nisu da nam se pridruže da svi zajedno branimo prosvjetu od onih koji su nas ponizili i uvrijedili, ali koji nas ne mogu pobijediti“, poručio je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Jovo Bakić.

Profesorka univerziteta u Kragujevcu Jelena Teodorović zahvalila se studentima u ime građana Srbije što su im „pružili ruku da ih izvedu iz živog blata beznađa i apatije“.

„Hoće sve nastavnike da otpuste? Neće! Kada se u školama najavi inspekcija zovite nas da ih pitamo – gdje je bila inspekcija za Željezničku stanicu u Novom Sadu?“, poručila je ona.

Učesnici protesta su nakon obraćanja govornika petnaestominutnom tišinom odali poštu poginulima u padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.

Protest prosvjetara organizovan je i u Nišu pod nazivom „Ni(ški) profesori ne ćute“.

Pozivu Neformalne grupe nastavnika, saradnika i istraživača niškog Univerziteta odazvao se veliki broj prosvjetara, ali i studenata i građana Niša, koji su ispunili kružni tok ispred zgrade Univerziteta.

Uslijedila je protestna šetnja do Osnovnog suda gdje je održana petnaestominutna tišina.

Nakon toga učesnici protesta proći će pored Gimnazije „9. maj“ koja je jedina gimnazija u Nišu kojoj nije izglasana obustava nastave, a potom će nastaviti protesnu šetnju do Medicinskog fakulteta gdje će biti organizovan protest.

U Kragujevcu je održan „javni čas“ ispred Kragujevačke gimnazije.

Milan Jeftić iz Unije sindikata prosvjetnih radnika rekao je da se nastava odvija u svega nekoliko škola u tom gradu.

„Mi kao sindikat smo smatrali da treba da budemo uz svoje kolege da im pružimo podršku. Odlučili smo da proglasimo obustavu zbog ugrožene bezbjednosti, a oko daljih koraka ćemo se dogovorati sa članstvom i predstavnicima sindikata u ostalim školama“, rekao je on.

Skup podrške prosvjetarima koji su odlučili da obustave nastavu organizovan je i u Zrenjaninu.