Dan žalosti u RS i obilježavanje godišnjice ratnog stradanja Srba: Za ubistva niko nije odgovarao

Dan žalosti u RS i obilježavanje godišnjice ratnog stradanja Srba: Za ubistva niko nije odgovarao

U Bratuncu se danas obilježava godišnjica stradanja srpskog stanovništva, tokom ratnih devedesetih, na području Srebrenice, Bratunca, Srednjeg Podrinja i opština regije Birač.

Odlukom Vlade Republike Srpske (RS), na području tog entiteta u Bosni i Hercegoini (BiH) proglašen je Dan žalosti, povodom zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču od 1992. do 1995. godine.

Prema podacima iz RS, u ovom periodu je na području Podrinja stradalo 3.267 osoba.

Na skupu i komemoraciji za žrtve u Bratuncu, na istoku BiH, najavljeno je prisustvo delagacija iz entiteta RS i Srbije.

Na istoku BiH, u selima Zalazje i Sase, Biljača i Zagoni u opštini Bratunac 12. jula 92. ubijeno je 69 vojnika i civila srpske nacionalnosti, dok je tada i nestalo 22 Srba.

Dio njihovih posmrtnih ostataka pronađen je u masovnoj grobnici 10. juna 2010., a desetoro nestalih još nije pronađeno.

Za ubistva Srba u Podrinju nije odgovarao niko pred sudom u BiH ni u Hagu.

Sud BiH je u novembru 2018. pravosnažno oslobodio bivšeg komandanta Armije BiH u Srebrenici Nasera Orića i njegovog saborca Sabahudina Muhića optužbi da su 1992. u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac (opština Srebrenica) ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.

Orić je ranije, 2008. godine, pravosnažno oslobođen krivice pred Haškim tribunalom koje ga je teretilo za zločine nad Srbima u Srebrenici počinjene 1992. i 1993. godine.

Vijeće je time preinačilo prvostepenu presudu, izrečenu u ljeto 2006. godine, kojom je Orić bio proglašen krivim što nije spriječio zločine nad Srbima, na osnovu čega je bio osuđen na dvije godine zatvora.

Apelaciono vijeće je zaključilo da su prvostepene sudije pogriješile kada su ga proglasili krivim, a prethodno nisu utvrdili ko je tačno počinio zločine, da li su počinioci bili potčinjeni Oriću i da li je on znao za zločine.

Dana žalosti u RS proglašen je dan nakon što je Vlada Federacije BiH proglasila 11. jul Danom žalosti u tom bh. entitetu, povodom 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

Lideri Srbije i RS negiraju da je u Srebrenici u julu 1995. počinjen genocid, u kome su pripadnici Vojske RS ubile više od 8.000 muškarca i dječaka, te protjerale više od 25.000 žena, djece i starijih osoba.