Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu i bezbjednosnu politiku Žozep Borelj (Josep Borrell) izjavio je da održao „neuspješne“ sastanke sa liderima „Kosova i Srbije u vezi sa eskalacijom situacije između privremenih prištinskih vlasti i Srbije.
U tekstu objavljenom nakon Bezbjednosne konferencije u Minhenu u vezi sa geopolitičkom agendom EU, Borelj je pomenuo da se na tom skupu odvojeno sastao sa Aljbinom Kurtijem (Albin) i s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
„S predsjednikom Srbije Vučićem i premijerom *Kosova Kurtijem razgovarao sam na odvojenim sastancima kako deeskalirati tenzije, ali nažalost bezuspješno“, rekao je Borelj.
Tenzije između Kosova i Srbije su porasle od 1. februara kada je počela da se primjenjuje uredba Centralne banke Kosova (CBK) koja predviđa da evro bude jedina valutu za plaćanje gotovinom, čime je zabranjena upotreba srpskog dinara.
Evropska unija zahteva da se ovo pitanje reši dijalogom, dok Kosovo navodi da uredba CBK-a nije tema dijaloga.
SAD traže od Kosova odlaganje sprovođenja ove odluke i navode da je ona donijeta bez prethodnih konsultacija i da nije uzela u obzir negativne uticaje na srpsko stanovništvo na Kosovu.
Srbija dodjeljuje milione evra Srbima na Kosovu isplatom u dinarima plata, penzija i dodatne pomoći kroz paralelni sistem.
Kurtijeva kancelarija je poslije sastanka u Minhenu saopštila da je sa Boreljom i izaslanikom EU Miroslavom Lajčakom razgovarao o izjavama srpskih zvaničnika u vezi sa Sporazumom na putu normalizacije odnosa.
Kurti je ponovio da je „neophodno“ potpisivanje Osnovnog sporazuma postignutog u Briselu i aneksa u Ohridu, „kao garancija njihovog punog poštovanja i implementacije, ka punoj normalizaciji odnosa između dvije zemlje“.
Evropska unija je saopštila da Sporazum o putu normalizacije odnosa, koji je postignut prošle godine, nije počeo da se primjenjuje.
Sporazum od 11 članova, između ostalog, predviđa nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu i međusobno priznavanje državnih simbola, a od Prištine i Beograda se traži da sprovode i sve prethodne dogovore postignute tokom dijaloga.