Albanija je održala treći antivladin protest za nedelju dana, pozivajući na ostavku premijera

Albanija je održala treći antivladin protest za nedelju dana, pozivajući na ostavku premijera

Albanska opozicija i njene pristalice održale su u četvrtak svoj treći antivladin protest za nedelju dana ispred zgrade parlamenta u Tirani, pozivajući premijera da podnese ostavku i pokušavajući da poremete sednicu parlamenta, prenosi Euractiv.

Stotine ljudi, uključujući i čoveka u tradicionalnoj odeći na konju, okupilo se ispred parlamenta. Neki demonstranti su bacili dimne bombe na policajce koji su čuvali zgradu. Iako je izlaznost bila manja nego na prethodna dva protesta, zahtevi demonstranata su ostali isti.

„Došao sam iz Kurbinija na konju, nisam imao para da dođem kolima, jer je karta koštala 3.000-4.000 leka i nisam je imao. Spakovao sam se u 4 ujutru, seo na konja i došao pravo ovde.“ – rekao je 60-godišnji muškarac.

U parlamentu su opozicioni poslanici zviždali i razmenjivali igle sa poslanicima vladajuće Socijalističke partije. Jedan opozicioni poslanik Edmond Spaho izbačen je iz sale za sastanke.

Proteste organizuju Demokratska partija desnog centra bivšeg predsednika i premijera Salija Beriše i levičarska Slobodarska partija bivšeg predsednika Ilira Meta.

Opozicija tvrdi da iza masovnog iseljavanja mladih iz zemlje (oko 700.000 za deset godina) stoji vlast zbog korupcijskih zakona.

Demonstranti takođe optužuju Ramu za umešanost u skandal sa Čarlsom Mekgonigalom, bivšim agentom FBI koji je u SAD optužen za prikrivanje informacija o putovanju u Albaniju 2017. gde je navodno primio oko 225.000 dolara od lokalnog obaveštajnog zvaničnika.

Kako prenosi AP, Mekgonigal se sastala sa Ramom kako bi razgovarala i upozorila da se ne izdaju dozvole za bušenje nafte ruskim lažnim kompanijama.

Rama tvrdi da se sastao sa Mekgonigal, ali negira sve optužbe o korupciji i nazvao optužbe opozicije „potpunom zloupotrebom slobode govora, istine, javnosti“.

Vlada takođe tvrdi da je inflacija u zemlji niža nego drugde u Evropi i da subvencioniše račune za struju za domaćinstva i mala preduzeća.

Organizatori su najavili nacionalni protest 3. marta, istog dana kada će apelacioni sud odlučiti ko ima pravo da predvodi Demokratsku stranku desnog centra.

Demokratska stranka ostaje podeljena na dve frakcije 2021. godine nakon što je tadašnji predsednik Lulzim Baša zbacio Beriše sa vlasti nakon što su ga sankcionisali američki Stejt department, a potom i Velika Britanija.

Usledio je napet sukob u kojem su se i Beriša i Baša borili da vode stranku, što je dovelo do nasilnog protesta u sedištu stranke 8. januara 2022.

Baša je na kraju podneo ostavku, a Beriša je preuzeo ulogu predsedavajućeg, nakon čega je prvostepeni sud doneo odluku da je njegovo preuzimanje legalno – odluka na koju je sada uložena žalba. Enkeleid Alibeaj je na čelu jedne od frakcija podeljene ND, a Beriša na čelu druge.

Lokalni izbori zakazani su za april i biće od presudnog značaja, jer je opozicija bojkotovala glasanje 2019. koje je omogućilo vladajućoj Socijalističkoj partiji da upravlja skoro svakom opštinom u poslednje četiri godine.