Zečević: Podgorički izbori biće ozbiljan test za vladajuću koaliciju – koliko su građani zadovoljni dosadašnjim učinkom Vlade

Zečević: Podgorički izbori biće ozbiljan test za vladajuću koaliciju – koliko su građani zadovoljni dosadašnjim učinkom Vlade

Revolucionarni program Evropa sad (i prvi i drugi deo), zasnovan na idejama američkog nobelovca Dejvida Karda (dobio Nobelovu nagradu 2021), apsolutno je opravdao očekivanja u Crnoj Gori i može se konstatovati da je aktuelna vlada sa Milojkom Spajićem na čelu, kao autorom programa, podigla crnogorsku ekonomiju na neke, dosad neslućene visine, ocenjuje ekonomski novinar i analitičar, Predrag Zečević iz Podgorice.

Zečević, glavni urednik portala Biznis CG, za beogradski portal “Simptom” dodaje da se ne može poreći nekoliko stvari koje govore u prilog tezi o znatnom poboljšanju životnog standarda građana u Crnoj Gori, a u razgovoru se osvrće i na predstojeće podgoričke izbore na jesen (29. septembra) usljd nemogućnosti funkcionisanja dodadašnje vladajuće koalicije.

“Premijer Milojko Spajić iskoristio je pomenutu teoriju i primijenio je u Crnoj Gori. Na osnovu svega došlo je do podizanja minimalne i prosječne plate i penzije, a da time nije došlo do podsticanja nezaposlenosti, već baš suprotno, iako to mnogi nisu očekivali. Podsjetio bih da od 1. januara minimalna penzija u Crnoj Gori iznosi 450 evra, što je ubjedljivo najviše na Zapadnom Balkanu, čak više i od Hrvatske; 1. oktobra, a po mojim informacijama možda i ranije, u susret podgoričkim izborima, prosječna plata biće 1000 evra – ubjedljivo najviše na Zapadnom Balkanu”, navodi Zečević, konstatujući da je nesumnjivo uz te efekte i parametre južni sused Srbije i nekadašnja članica državne zajednice SCG “ekonomski lider Balkana”, i kako kaže, svakako najkonkurentnija zemlja što se tiče radne snage.

Za njega je, dodao je, “Evropa sad” čak “najsuperiorniji ekonomski program na našim prostorima u posljednjih 30-ak godina, koji se pojavio još od vremena Anta Markovića i Saveza reformskih snaga Jugoslavije”.

Sa tim i takvim, kako je opisao Zečević, ekonomskim stanjem, aktuelna vlada izlazi na izbore u Glavnom gradu, Podgorici, koji predstavljaju indikator stanja na državnom nivou i provera legitimiteta vladajuće koalicije.

Smatra da pored ekonomije u prilog vladajućima idu i reforme, te potvrde dobrog rada u vidu privremenih merila za Poglavlje 23 i 24 u pregovorima sa EU (nedavno dobijen tzv. IBAR).

“U Podgorici je predsjednik države Jakov Milatović raspisao podgoričke izbore za 29. septembar. To je ozbiljan test za vladajuću koaliciju, tj. koliko su građani Podgorice, koji čine oko trećinu biračkog tijela Crne Gore, zadovoljni dosadašnjim učinkom Vlade. Uoči raspisivanja izbora Vlada je dobila IBAR, tzv. privremena mjerila i priznanja da se nešto dobro radilo tokom njenog mandata: prije svega mislim na imenovanja u sudstvu, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, mnoge uspješne stvari iz Poglavlja 23 i 24. Jedino je ostao izbor predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore”, kaže Zečević, navodeći uz IBAR i gorepomenutu fiskalnu strategiju u vidu programa”Evropa sad 2″ kao najjače argumente sa kojima vladajuća koalicija izlazi pred građane na izborima u Podgorici.

Po njegovim rečima, ostaje otvoreno pitanje na koji način će članice Vlade izaći, jedinstveno ili odvojeno u Podgorici.

“Realno je očekivati da ‘Pokret Evropa sad!’ (PES) nastupi samostalno, a da nastupe udruženo prosrpske Demokratska narodna partija i Nova srpska demokratija, dok ćemo vidjeti kako će Demokrate. Takođe, jako je važno što je nova vlada privukla manjine k sebi. Manjine (u Vladu nedavno ušli i Bošnjaci) su dale legitimitet Crnoj Gori da ima jednu ‘evropsku vladu’ sa dominantnom vladajućom partijom koju interesuju ekonomske stvari, kao i pripadnicima manjinskih naroda”, ukazao je Zečević, uz zaključak da su Srbi i partije za koje pretežno glasa srpski narod, a koje su, kako kaže, dvadesetak godina bile isključene iz političkog života vlasti u Crnoj Gori, takođe prisutni i po prvi put imaju svoje ministre.