Ignorisanje pravde i istine, i nepoštovanje međunarodnog prava nosi sa sobom realnu opasnost od ponavljanja tragičnih događanja 90-tih, saopštio je danas bivši premijer i predsjednik Crne Gore i nekadašnji lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović.
On je na društvenoj mreži X napisa da se navršilo tri decenije od stravičnog zločina u Srebrenici koji je od strane najviše međunarodne sudske instance kvalifikovan kao genocid.
„Pridružujem se svima koji obilježavaju Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, uz duboki naklon žrtvama i iskreno saosjećanje sa njihovim porodicama. Isto tako i svima koji osuđuju negiranje genocida. Zabrinjava neodlučnost naših društava da se tome suprotstave, kao i odsustvo političke volje da se sankcionišu vinovnici, i nespremnost za suočavanje sa prošlošću. Takvom ponašanju doprinosi i indolentnost međunarodne zajednice, prije svega Evropske unije, u odnosu na sve izraženije pojave negiranja zločina i na veličanje ratnih zločinaca“, poručio je Đukanović.
On je dodao da srebrenička tragedija nije samo bosanska, niti balkanska, nego je i duboka rana Evrope.
Navršilo se tri decenije od stravičnog zločina u Srebrenici koji je od strane najviše međunarodne sudske instance kvalifikovan kao genocid.
Pridružujem se svima koji obilježavaju Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, uz duboki naklon žrtvama i iskreno saosjećanje sa…
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas će biti obilježena 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima koji su srpske snage u Bosni i Hercegovini počinile u julu 1995. godine.
U Potočarima će danas biti sahranjeni posmrtni ostaci još sedam srebreničkih žrtava, koji su pronađeni na različitim lokacijama. Najmlađe žrtve koje će biti sahranjene su dva mladića koji su imali 19 godina.
Lideri brojnih zemalja najavili su da će danas biti u Potočarima, a sarajevski mediji navode da bi komemoraciji moglo da prisustvuje 150.000 ljudi.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je u maju prošle godine rezoluciju kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, i kojom se osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Nakon ulaska u Srebrenicu, tada zaštićenu zonu Ujedinjenih nacija, snage predvođene komandantom Vojske Republike Srpske Ratkom Mladićem ubile su u julu 1995. više od 8.000 ljudi, mahom muškaraca i dječaka.
Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, u i oko Srebrenice ubijene su najmanje 8.372 osobe, među kojima je bilo i žena, djevojčica i starijih.
Srebrenički genocid je pravno potvrđen presudama Međunarodnog suda pravde, Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (Haškog tribunala) i Suda Bosne i Hercegovine.
Za genocid, zločine protiv čovečnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine, do sada su osuđene 54 osobe, na ukupno 781 godinu zatvora.
Na doživotni zatvor je osuđeno pet osoba, među kojima su bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić, ratni komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić i još tri visokorangirana oficira Vojske Republike Srpske.
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. presudio da je Vojska Republike Srpske počinila genocid u Srebrenici. Isti sud je Srbiju proglasio odgovornom za nesprečavanje srebreničkog genocida.
Uprkos sudskim presudama, srpske političke elite u Bosni i Hercegovini i Srbiji do danas nisu pokazale spremnost da se suoče sa prošlošću i da priznaju da je u Srebrenici počinjen genocid.
Povodom 30. godišnjice genocida, Memorijalni centar Srebrenica – Potočari ukazao je da su u Republici Srpskoj i dalje prisutni institucionalna diskriminacija Bošnjaka, negiranje genocida i glorifikacija ratnih zločinaca.