Lider izborne liste “Budva naš grad” Nikola Jovanović uputio je zvaničan poziv Pokretu Evropa sad (PES) za sastanak, na kome bi se dogovorila nova budvanska vlast, u kojoj bi partija premijera Milojka Spajića dobila značajne pozicije u budućoj gradskoj upravi.
To je “Vijestima” potvrđeno u Jovanovićem bloku, koji očekuju da bi se u naredna dva dana mogli susreti sa predstavnicima PES-a.
“Vijesti” su ranije objavile da su budvanski političari i dalje u pat poziciji oko formiranja lokalne vlasti, te da rok za konstituisanje parlamenta teče od proglašenja rezultata izbora 7. juna i ističe 6. avgusta, ali da nakon 7. jula zakazivanje sjednice na kojoj treba da se izabere i njegov prvi čovjek preuzima Vlada. Ako se sjednica ne održi u zakonskom roku, predsjednik Jakov Milatović raspisuje nove izbore.
Teško je očekivati da bi se do 7. jula, za kada je Jovanović zakazao održavanje konstitutivne sjednice mogao postići dogovor oko formiranje nove gradske uprave, odnosno, za početak dogovoriti, ko bi bio budući šef budvanskog parlamenta, jer će to svakako biti dio paketa.
Dvije suprostavljene struje nekadašnjeg DF-a, jedna koju predvodi Mladen Mikijelj i koja je okupila predstavnike više, uglavnom prosrpskih stranaka, i druga na čelu sa Jovanovićem koju čine razočarani članovi DF-a, neformalnu podršku pritvorenog gradonačelnika Mila Božovića , imaju po devet odbornika i nedostaju im još osam da bi formirale vlast.
Jovanović očekuje da ima uz sebe jednog odbornika SDP, na koga ne može da računa Mikijelj, ali i da može obezbijediti podršku četiri odbornika Demokrata, na koje računa i Mikijelj. Iz obje frakcije nezvanično tvrde da mogu obezbijediti podršku jednog odbornika URA, iako iz te partije tvrde da je nikome nijesu dale. Zato je podrška dva odbornika PES-a ključna da bi Jovanović mogao da formira vlast ako bude postigao koalicioni dogovor.
Poslanica PES-a i druga na izbornoj listi te partije u Budvi, prije nekoliko dana je saopštila da ta stranka “neće podržati i učestvovati u vlasti koja bude zavisila od opozicionih partija sa državnog nivoa, jer je i Budvi neophodna stabilizacija političkih prilika, kako bi se buduća lokalna vlast u saradnji sa Vladom Crne Gore fokusirala na razvoj i unapređenje Budve. Ona je u saopštenju navela da će PES biti konstruktivan činilac kada je u pitanju formiranje vlasti u Budvi.
“Smatramo da nova vlast treba biti sastavljena od onih činilaca, koji mogu razvijati dobru saradnju između lokalne i državne vlasti, što je za razvoj Budve jako važno. Proces formiranja vlasti treba da vode oni subjekti koji su dobili najveći broj glasova od građana Budve”, rekla je Laković.
Iz PES-a “Vijestima” nijesu odgovorili sa kim ta partija ne želi da pregovora oko formiranja nove vlasti u Budvi, te da li su spremni da se odazovu pozivu, pregovaraju sa Jovanovićem i sa tom listom uđu u novu vlast.
Jovanović se odmah oglasio nakon izjave Laković i njenu izjavu protumačio kao da je i njegova lista na spisku onih sa kojima bi Spajićeva partija napravila koaliciju u Budvi.
“Smatram da ćemo u toku razgovora razriješiti i eventualne dileme da li su baš sve partije koje čine opozicione subjekte na državnom nivou nepoželjan ili poželjan partner ako se uzme u obzir da sa pojedinima, kao što je URA, već vrše vlast u Glavnom gradu u kojem i sam PES poziva na očuvanje te iste vlasti”, saopštio je tada Jovanović.
Demokrate se mjesec ne oglašavaju o tome koja im je od dvije struje, Mikijeljova ili Jovanovićeva, bliža za formiranje buduće vlasti.
Ukoliko do 7. jula ne bude izabran šef lokalnog parlamenta, ta funkcija prestaje Nikoli Jovanoviću, i na njegovo mjesto, kako to nalaže poslovnik, sjeda najstariji odbornik.
U gradu se sve više spekuliše da je moguće pomirenje “zaraćenih” struja Mikijelja i Jovanovića, te da bi ih zvanični Beograd, koji je podržao i jedne i druge, mogao na kraju privoliti da sjednu i dogovore se o vlasti.
Iako je Jovanović odmah nakon izbora kazao da ne želi da vlast formira sa NSD-om ni sa DPS-om, spekuliše se da bi se uz amin Beograda, mogao postići dogovor oko rotirajuće vlasti, odnosno da dvije godine na čelnoj poziciji bude predstavnik jedne struje, a druge dvije godine iz suprotstavljene opcije, te da bi takvo kompromisno rješenje smirilo strasti u metropoli turizma.
Novi izbori navodno nikome ne idu na ruku, jer bi se pojavljivanjem novih stranaka na političkoj sceni, koje bi sigurno učestvovale na novim lokalnim izborima, drugačije promiješale karte i pitanje je da li bi nekada jedinstveni DF, koji je sada raspolućen dobio apsolutnu većinu, ponovio takav izborni rezultat.