Više projekata se trenutno realizuje u Glavnom gradu
“Izgradnja Bulevara Veljka Vlahovića i nekoliko ključnih ulica u blizini (Stari Aerodrom). Radovi na Bulevaru se trenutno nalaze u završnoj fazi, a vrijednost ugovorenih radova za nastavak izgradnje iznosi 3.700.000 eura. Bulevar će značajno unaprijediti povezanost i rasteretiti gradske saobraćajnice u tom dijelu grada. Prema planu, radovi treba da budu okončani sredinom juna. Kozaračka, Ulica Cara Lazara i Miloša Obilića, su takođe blizu završetka i cijenim da je realno očekivati nihovo otvaranje u drugoj polovini ili krajem maja” , naveo je Mujović.
Pomenuo je aktivnosti u centru grada – rekonstrukciju Vučedolske ulice, zamjena travnate površine na gradskom stadionu i rekonstrukcija ulice Slobode.
“Trenutno su u toku radovi na rekonstrukciji dionice Vučedolske ulice od Njegoševe do Bulevara Stanka Dragojevića. Projekat je vrijedan 540.000 eura, a njegova realizacija će doprinijeti unapređenju komunalne infrastrukture i bezbjednosti saobraćaja u užem gradskom jezgru. Kako bi omogućili igranje evropskih utakmica u Podgorici, intenzivno radimo na zamjeni travnate površine Stadiona. Radovi su vrijedni oko 360.000 eura i treba da budu gotovi do 1. juna. Planirano je da radovi na rekonstrukciji Ulice Slobode, na dionici od Hercegovačke do Bulevara Ivana Crnojevića, započnu odmah po završetku radova u Vučedolskoj. Ugovorena vrijednost radova iznosi 790.000 eura” , kazao je gradonačelnik.
Kao jedan od važnih projekata, Mujović je naveo izgradnju putne infrastrukture u Park Šumi Zagorič.
“Ovaj dio grada je u veoma lošem stanju sa aspekta putne infrastrukture. 30. aprila smo započeli pripremne radove na sređivanju terena, a intenzivne aktivnosti se očekuju od 5. maja. Park šuma će dobiti tri kilometra asfaltiranih puteva, čime ćemo u ozbiljnoj mjeri poboljšati uslove života građana. Dodatno, u saradnji sa kompanijom CEDIS radi se na popravljanju naponskih prilika i izgradnji nove trafo stanice” , naveo je Mujović.
“Takođe, kao najizazovniji, ali i naznačajniji projekti su:
Zapadna obilaznica – ključna za rasterećenje saobraćaja u centralnim zonama i koja će povezati Bulevar 21. maj sa Nikšićkim putem;
• Bulevar Vojislavljevića – projekat koji je uslovljen okončanjem eksproprijacije i rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa;
• Sistem za sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda – projekat od nacionalnog značaja, vrijedan preko 75 miliona eura.
Svi ovi projekti nedvosmisleno potvrđuju opredijeljenost Glavnog grada da sistemski, odgovorno i u skladu sa evropskim praksama unapređuje komunalnu i saobraćajnu infrastrukturu Podgorice”, kazao je gradonačelnik. Odgovarajući na pitanje CdM-a da li postoji način da se u Podgorici riješi hronični nedostatak parking prostora, Mujović kaže da je hronični nedostatak parking prostora jedno od najozbiljnijih saobraćajnih i urbanističkih izazova u Podgorici, a gradska uprava u saradnji sa nadležnim službama kontinuirano preduzima mjere kako bi se postojeće stanje unaprijedilo i dugoročno riješilo.
“U cilju rasterećenja gradskog jezgra i zadovoljenja sve većih potreba građana, u prethodnom periodu identifikovane su prioritetne i atraktivne lokacije za proširenje postojećih i izgradnju novih parking zona. Poseban fokus stavljen je na uređenje i proširenje parkinga u centru grada i kod kasarne „Morača“, gdje su aktivnosti na terenu već otpočele. Paralelno, planira se širenje kapaciteta i uvođenje dodatnih zonskih parkirališta u naseljima Blok 5 i City kvart, kao i u drugim urbanim cjelinama gdje za to postoje tehnički i prostorni uslovi” , navodi on.
Mujović dodaje da Parking servis trenutno raspolaže sa skoro 7.000 parking mjesta, međutim, moramo biti realni i uzeti u obzir činjenicu da je tokom prethodne godine u Podgorici registrovano oko 97.000 vozila.
“Taj nesrazmjer jasno pokazuje da se suočavamo sa ozbiljnim infrastrukturnim izazovom koji ne može biti riješen preko noći.
Upravo zato, planiranje novih parkirališta mora biti rezultat pažljivo osmišljenog urbanističkog pristupa koji uključuje stručne analize i balans između povećanja kapaciteta i očuvanja kvaliteta gradskog prostora.
Dodano, Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice je, u cilju unapređenja parking infrastrukture, pokrenula aktivnosti na izradi projektne dokumentacije za izgradnju podzemnih garaža na više lokacija u gradu. Planirane su sljedeće lokacije :
• Trg Božane Vučinić,
• Trg Golootočkih žrtava,
• u naselju Prvi maj, blok G3.
Realizacija ovih projekata zavisi od završetka tehničke dokumentacije i rješavanja imovinsko-pravnih odnosa”, kazao je Mujović CdM-u.
Takođe, kako je dodao, u saradnji sa Sekretarijatom za saobraćaj, započete su aktivnosti na postavljanju montažne garaže u Bloku 5, čime će se dodatno povećati kapaciteti parkiranja u jednoj od najopterećenijih zona u gradu.
“Sumarno, vrlo brzo, dakle u narednih 3-4 mjeseca očekujemo najmanje 1000 novih parking mjesta. Glavni grad će i u narednom periodu raditi na racionalnom širenju parking kapaciteta, ali i na mjerama koje podstiču alternativne vidove mobilnosti – kako bi se obezbijedio održiv saobraćajni sistem koji ne zavisi isključivo od automobila” , najavio je on.
Može li centar biti samo pješačka zona
Na pitanje CdM-a da li je u planu da centar grada bude potpuno pješačka zona, te da li je to izvodljivo, Mujović kaže da je potpuno zatvaranje centra grada za saobraćaj i njegovo pretvaranje u isključivo pješačku zonu složen urbanističko-saobraćajni poduhvat koji bi zahtijevao detaljne analize, uključivanje stručnjaka iz oblasti saobraćaja, urbanizma i prostornog planiranja, kao i organizovanje javne rasprave sa građanima, privrednicima i ostalim zainteresovanim akterima.
“Ovakva odluka mora biti pažljivo razmotrena sa aspekta ukupne saobraćajne slike Podgorice – posebno u pogledu mogućeg stvaranja dodatnih gužvi, promjene saobraćajnih tokova i izazove vezane za dostupnost parking prostora u zoni centra i njegovoj neposrednoj okolini” , navodi Mujović.
Kaže da je neophodno napomenuti da već u Ulici Slobode postoji režim zabrane kretanja motornih vozila u poslijepodnevnim časovima (17 – 5 časova), čime je praktično uveden model djelimične pješačke zone.
“Buduće odluke u tom pravcu biće temeljene na realnim potrebama i stručnim analizama. Međutim, u ovom trenutku ne postoji plan za formiranje potpune pješačke zone u centru grada, niti se može precizirati vremenski okvir eventualne realizacije takvog modela. Ipak, ideja proširivanja pješačkih zona u užem gradskom jezgru ostaje kao pravac razvoja, u skladu sa principima održive urbane mobilnosti i unaprjeđenja kvaliteta javnog prostora. Svaka inicijativa u tom pravcu biće pažljivo razmotrena u okviru planirane Studije za razvoj saobraćaja u Glavnom gradu” , istakao je gradonačelnik Mujović.