Međuvladina konferencija Crne Gore i Evropske unije (EU), 15. po redu, biće održana danas u Briselu, a očekuje se da nakon nje Evropska unija potpuno otvori vrata za Crnu Goru i da se pokrene nova faza političke dinamike koja će nam omogućiti da uđemo u EU i prije 2030. godine.
U skladu sa revidiranom metodologijom proširenja, Međuvladina konferencija predstavlja forum za politički dijalog između država članica EU i Crne Gore o reformama u državi, a iz Savjeta EU je najavljeno da će na konferenciji biti sagledan sveukupni proces pridruživanja i da će ona obezbijediti političko usmjeravanje za budući rad.
Očekuje se da će fokus današnjeg sastanka biti na ključnim reformama koje bi Crnoj Gori omogućile dalji napredak u procesu pristupanja Uniji.
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević ranije je kazala da je Međuvladina konferencija Crne Gore i EU nagrada za ostvarene rezultate i podstrek za nove uspjehe.
Gorčević je kazala da će to biti prilika da, dvije godine nakon prethodne Međuvladine konferencije, predstave sve što su Vlada i parlamentarna većina uradile od početka svog mandata.
Crna Gora je u procesu pristupanja EU otvorila sva pregoraračka poglavlja (33), od kojih su tri privremeno zatvorena.
Trenutno je u fazi ispunjavanja privremenih mjerila u pregovaračkim poglavljima 23 i 24 i završnih mjerila u okviru ostalih pregovaračkih poglavlja.
Ministarska konferencija održava se nakon što je u subotu u crnogorskom parlamentu izabran vrhovni državni tužilac, ali i nakon ranijih važnih imenovanja u pravosudnoj grani vlasti.
Iz EU su pozdravili imenovanje VDT-a i poručili da Crna Gora, da bi iskoristila aktuelni zamah politike proširenja i napredovala u pristupnim pregovorima, treba da nastavi da prioritetno sprovodi reforme u oblasti vladavine prava.
EU pozdravlja prve korake koje je preduzela novoformirana vlada i ambiciju Crne Gore da napreduje u pristupnim pregovorima na osnovu kontinuiranog napretka reformama.
– EU ponovo potvrđuje svoju opredijeljenost za dalju podršku Crnoj Gori u njenim nastojanjima ka članstvu u EU – navodi se u nacrtu Zajedničke pozicije EU za Međuvladinu konferenciju sa Crnom Gorom, u koju je dopisnik RTCG iz Brisela imao uvid.
Ističe se i da su politički konsenzus i volja potrebni da bi se hitno ispunile dugotrajne reformske obaveze.
U dokumentu se, između ostalog, ističe i da EU priznaje dosadašnje napore koji su doveli do otvaranja sva 33 poglavlja, ali i da prioritet daljeg ukupnog napretka u pristupnim pregovorima – i prije nego što se krene ka privremenom zatvaranju ostalih poglavlja – ostaje ispunjavanje privremenih mjerila vladavine prava definisanih u poglavljima 23 i 24.