„Penzija je stečeno pravo, garantovano Ustavom i zakonom. Iznos penzije se definiše zakonom i država garantuje pravo penzioneru, a iznos penzije se definiše rješenjem na osnovu zakona. Ustavom je garantovana penzija i za sve uplatioce obaveznog doprinosa sa penzijsko osiguranje, kad steknu uslove predvidjene zakonom“, saopštio je predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević.
Minimalna penzija, dodaje on, nije institut socijalne politike i država ne može utvrđivati iznose penzija iznad onih koji su utvrđeni zakonom na osnovu godina radnog staža i iznosa uplaćenih doprinosa.
„Država može mjerama socijalne politike iz sredstava budžeta namijenjenih socijalnim servisima definisati određene podrške, ali samo za one penzionere koji su u stanju socijalne potrebe. Kriterijum za dodatne socijalne nadoknade moraju biti zasnovani na ukupnim prihodima penzionera i njihovom socijalnom statusu. Socijalna politika mora biti usmjerena na konkretne penzionere koji su u stanju socijalne potrebe (podstanari, troškovi ljekova izvan pozitivne liste, invalidi, troškovi prevoza, pomoć u kući, subvencije za električnu energiju, bonovi za hranu i higijenu, tudđa njega)“, tvrdi Medojević.
Dodaje i da nisu svi penzioneri sa penzijama ispod 450 evra u stanju socijalne nužde.
„Ima tu i milionera, vlansika više nekretnina, automobila, štednje, hartija od vrijednosti itd itd). Povećavanje penzija svima ispod 450 eur, bez obzira na njihov materijalni status je još jedna u nizu populističkih, nepravednih, antisitemskih mjera populista iz PES, koja će povećati deficit budžeta i povećati potrebu za zaduživanjem države“, navodi Medojević.
Medojević tvrdi i da socijalna politika mora biti fokusirana na pojedince kome je pomoć potrebna i koji ima prihode ispod linije utvrđene za socijalnu pomoć.
„Nijesu svi penzioneri u stanju socijalne potrebe! Penzija nije socijala i ne mogu se izjednačavati oni koji su radili 40 godina i uplaćivali doprinose sa nekim ko je radio samo 15 godina. To je klasična diskrimacija i jeftini populizam. Penzije su finanisjki ekvivalent obligacionog odnosa osiguranima i države, definisan zakonom. Penzioneri čija su primanja manja od linije siromaštva treba podržavati mjerama socijalne politike Vlade“, podvukao je lider PZP-a.
Tačno je, dodaje, da je politika DPS-a opljačkala penzioni fond i da je iznos penzija mnogo manji nego iznos uplaćenih doprinosa od strane osiguranika.
„Ali to je prica o pogrešnoj politici i činienici da su upravo penzioneri bilo najvjerniji glasači lopova iz DPS ovih 30 godina. Ali to se ne rešava novim nepravdama i pogrešnim populističkim odlukama motivisanih borbom za vlast. To su osnovne lekcije koje politički prevaranti iz PES ne znaju. Država nije igračka“, zaključio je Medojević.