Lider Demokratske narodne partija (DNP) Milan Knežević i predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović (DNP) prisustvovali su svečanom prijemu u Vladi Republike Srpske, povodom 9. januara – Dana RS, koji je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.
Prijemu su prisustvovali i funkcioneri Nove srpske demokratije (NSD) – poslanik i član Predsjedništva te stranke Jovan Vučurović i član Predsjedništva NSD-a Budimir Aleksić. Video sa prijema objavila je Radio-televizija Republike Srpske.
Poziv da prisustvuju proslavi praznika dobili su i najviši zvaničnici Crne Gore, ali je predsjednik Jakov Milatović ranije rekao da neće ići jer time pokazuje svoj odnos prema cjelovitosti Bosne i Hercegovine, dok je predsjednik Skupštine i lider NSD-a Andrija Mandić čestitao praznik, ali i kazao da neće ići jer sjutra slavi krsnu slavu.
Svečana akademija pod nazivom „Simbol slobode“, povodom obilježavanja Dana RS, održana je u Sportskoj dvorani „Borik“ u Banjaluci.
Predsjednik RS Milorad Dodik poručio je da taj bosansko-hercegovački entitet želi mir i stabilnost, da „ne da svoje i neće tuđe“ i da nikog ne ugrožava.
„Slavimo 9. januar, deveti dan u godini koji je pripao nama da ga obilježavamo kao dan osnivanja Republike Srpske. Činimo to s velikom ljubavlju i željom da nikoga ne povrijedimo, a da se ipak veselimo, jer to pripada nama, našoj duši, našem karakteru i slobodi. Sloboda Srbima na ovim prostorima nikada nije bila filozofska, već egzistencijalna riječ, zato je i proizvela mnoge naše akcije“, rekao je Dodik, kako prenosi RTS.
Kazao je da se srpski narod oduvijek borio za slobodu, podnoseći velike žrtve i dodao da je RS nastala prije ratnih sukoba u BiH.
„Formirali smo Republiku Srpsku zabrinuti za sudbinu srpskog naroda kojem je prijetilo odvajanje od matice Srbije i da budemo nešto što smo davno bili – prekodrinski Srbi, oni kojima su razni osvajači pravili tampon zonu uz Drinu kako bi ih odvojili od matice. Zabrinuti, nismo željeli rat i nismo dali povod za rat“, rekao je Dodik i dodao da su u tom trenutku „vođe srpskog naroda žrtvovale vlastiti komoditet, a neki od njih su danas pokojni“, a neki u, kako je rekao, „bjelosvjetskim kazamatima“.