Ibrahimović: Plašim se da će se tendencija desekularizacije Crne Gore nastaviti

Ibrahimović: Plašim se da će se tendencija desekularizacije Crne Gore nastaviti

Sve ono što je dosadašnje djelovanje ZBCG ukazuje na tendenciju desekularizacije države Crne Gore i odstupanje od građanskog koncepta, ali moram ovdje podvući da je narušavanje građanskog i sekularnog karaktera Crne Gore trend koji ne bih vezivao samo za koaliciju ZBCG koja je dio nove vlasti, jer najsvježiji primjeri narušavanja sekularnog i građanskog karaktera Crne Gore potvrđuju da ni druge partije nove većine nisu imune od takvog postupanja, ocijenio je lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović za Gradski portal.

Kako ističe, U Pljevljima je vjerski praznik proglašen za Dan opštine i pored činjenice da u toj opštini živi značajan broj nepravoslavnog stanovništva i da je doskorašnji Dan opštine bio praznik koji je zajednički svim građanima Pljevalja.

„Ovu odluku su donijeli odbornici koalicije Za budućnost Pljevalja, uz podršku drugih partnera u pljevaljskoj vlasti sa kojima sada čine i državnu vlast. Plašim se da će se ovakav trend nastaviti, jer nedostatak odlučnih reakcija na ovaj slučaj govori da se u novoj većini to ne doživljava kao problem“, kaže Ibrahimović.

Sa druge strane, dodaje, imali smo priliku da u periodu formiranja Vlade od visoko rangiranih članova ZBCG čujemo kako manjine treba da se bave nekim manjinskim pitanjima, a da važna pitanja prepuste većinskim narodima, što je nedopustivo za državu koja je građanska i po ustavnom uređenju, ali i po činjenici da u njoj nema apsolutno većinskog naroda. To je koncept sa kojim se mi ne mirimo.

„Bošnjačka stranka je, uostalom, osnovana i zato da bismo Bošnjake učinili ravnopravnim i ne postoji ta fotelja niti toliko fotelja koje nas mogu motivisati da pristanemo da sami sebe smatramo manje vrijednim u ovoj državi koja je i naša“, ističe Ibrahimović.

Nova retorika Mandića prihvatljivija od stare Upitan da li vjeruje u pomirenje koje nudi novoizabrani predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i kakve promjene očekujete od nove vlasti, Ibrahimović odgovara da je nova retorika Mandića svakako prijatnija od stare.

!No umjesto riječi, nama su da bi povjerovali u dobre namjere, potrebna konkretna djela. Ali, kada govorimo o pomirenju moram da naglasim da se priča o pomirenju naroda potencira i vrlo zloupotrebljava u političke svrhe, jer smatram da nisu građani posvađani nego političari svoje svađe i podjele instaliraju među građane, zato što je podizanje nacionalnih tenzija među građanima dobro oprobano sredstvo za postizanje političkih ciljeva na jedan veoma štetan način koji proizvodi dugoročne posledice“, navodi Ibrahimović.

Čini se da žele da mire nepomirljivo Čini se, dodaje, da je pričom o pomirenju želi postići još jedan cilj.

„Da se miri nemirljivo. Da se mire fašizam i antifašizam, evropejstvo i rusofilija, demokratija i autokratija. Sjećate se priče o mirenju četnika i partizana? To je ta priča. To su za nas nemirljive kategorije. Naravno, ne govorimo o potomcima četnika i partizana, oni su nešto sasvim drugo. Govorimo o mirenju četničkog i partizanskog pokreta i naš odgovor je da je to neprihvatljivo“, napominje Ibrahimović.

No, dodaje, treba da ostavimo malo vremena i vidimo.

„Političke elite imaju obavezu da građane vuku u napredak i kreiraju ambijent u kojem će društvo ići ka prosperitetu. To nećemo postizati pozivima na pomirenje već prihvatanjem vrijednosti koje su napredne, koje su razvijena društva učinile razvijenim“, kaže Ibrahimović.

Spajić nije imao snage da se odupre pritisku Ibrahimović je stava, kada sumira cijeli tok pregovora, da gospodin Spajić nije imao snage da se odupre pritisku koji je na njega i poslanike PES-a izvršen sa raznih strana.

„To je nešto što sam očekivao, na šta sam upozoravao gospodina Spajića od prvog susreta nakon izbora i što je i sam gospodin Spajić vrlo brzo osjetio. To ga je dovelo u poziciju da Vladu formira ovako kako je formirao ili da je uopšte ne formira“, navodi lider BS.

Činjenica je, dodaje, da sada imamo Vladu sastavljenu od stranaka koje imaju veoma različite programe i veoma različite politike.

„Vidjećemo šta će to donijeti Crnoj Gori. Ostaje nam svima da se nadamo najboljem, ali jedna stara poslovica kaže da je nada dobra za doručak, ali loša za večeru. Ne bih volio da večeramo nadu, ali me iskustvo uči da bi nam se to moglo desiti“, kaže Ibrahimović.

Poručuje da je kao lider BS radio na dobrobit članova, simpatizera i glasača, kao i cijelog bošnjačog naroda u Crnoj Gori,

„Kao ministar u Vladi Crne Gore, radio sam u interesu svih građana Crne Gore bez obzira na to koju partiju glasaju i kojem se Bogu mole. Naravno, u skladu sa našim političkim programom, akcentovao sam razvoj sjevera vjerujući da je to u najboljem interesu cijele Crne Gore. Kada je u pitanju stranka, mi smo izvršili kadrovsko podmlađivanje i sada imamo u skoro svim organima stranke značajan broj mladih ljudi, modernih pogleda na svijet i modernog razumijevanja svijeta i politike, obrazovane ljude i ljude koji imaju određeno iskustvo i u politici i u državnoj upravi. Svaki OO BS zabilježio je rast i na lokalnim i na državnim izborima, kao i cijela stranka koja je udvostručila broj mandata u parlamentu i bila jedina parlamentarna stranka koja je samostalno izašla na izbore i rasla i to značajno. Kao jedan od dva ministra BS u 43. Vladi i potpredsjednik Vlade, tokom vršenja vlasti, preko resora Ministarstva kapitalnih investicija i sa nivoa potpredsjednika Vlade za regionalni razvoj, inicirao sam nastavljanje niza projekata kada je u pitanju ravnomjerni regionalni razvoj, od skijališta na Hajli, preko projekata u Plavu, Bijelom Polju i u drugim manje razvijenim opštinama. Dali smo snažan zamah razvoju i uređivanju saobraćajne infrastrukture na sjeveru, jer znamo da bez umrežavanja modernim i brzim saobraćajnicama nema razvoja sjevera. Nama je sada najvažnije pitanje otvaranje novih radnih mjesta na sjeveru i zaustavljanje migracija“, objašnjava Ibrahimović.

Kako dodaje, ukoliko 44. Vlada ne zaustavi, već nastavi započete projekte i ukoliko započne neke nove projekte, brzo bismo mogli imati veoma značajne turističke i privredne sadržaje na sjeveru, koji bi mogli promijeniti socio-ekonomsku sliku te regije. To je jedini način da zaustavimo demografsko pražnjenje sjevera.

Ne razmišljamo o bojkotu popisa Ibrahimović kaže i da za sada ne razmišljaju o bojkotu.

„Želimo stvaranje uslova za održavanje popisa u atmosferi potpunog povjerenja, kako bismo imali najveći mogući obuhvat i kako bismo dobili precizne podatke koje niko ne bi sporio. Vjerujemo da je u periodu od proteklog popisa do danas osnažena nacionalna svijest Bošnjaka ali i da će biti manje pritisaka na Bošnjake, što će dovesti do slobodnijeg izjašnjavanja nekih Bošnjaka koji su se iz ovih ili onih razloga pisali drugačije. Popis je za nas bitan i veoma se radujemo kredibilnom popisu“, kaže Ibrahimović.

Evropa od nas ne traži deklarativno već evropejstvo na djelu Na pitanje da li smatra da je realan rok pristupanja Crne Gore EU 2030, Ibrahimović kaže da danas nije u to siguran, ali da bi volio da griješi.

„Kao što znate, Evropa od nas ne traži deklarativno već evropejstvo na djelu. Laskavo zvanje lidera evripskih integracija među zemljama Zapadnog Balkana dobili smo u trenutku kad smo otvorili sva poglavlja i neka privremeno zatvorili. Od tada je na sceni stagnacija procesa pristupanja EU i sporovođenja reformi i ja se bojim da ćemo samo u stagnaciji napredovati. Ipak, vjerujem da će se proces pristupanja EU nastaviti i da će u veoma kratkom periodu doći do određenih političkih pregrupisavanja“, zaključuje Ibrahimović.