Formiranje vlasti u Budvi i dalje pod znakom pitanja: Vlada ćuti, Dukaj sprema novi termin sjednice

Formiranje vlasti u Budvi i dalje pod znakom pitanja: Vlada ćuti, Dukaj sprema novi termin sjednice

Ministarstvo javne uprave (MJU) predložiće novi termin za održavanje sjednice budvanskog parlamenta nakon što Vlada nije razmotrila njihov predlog da zasjedanje bude održano danas, saznaju nezvanično “Vijesti”.

Izvor lista iz tog resora rekao je da je zakon jasan: da MJU predlaže termin sjednice, a da ga izvršna vlast usvaja, navodeći da će Ministarstvo ponuditi danas novi datum, s obzirom na to da je Vlada, shodno propisima, dužna da do 27. januara odluči o sazivanju sjednice.

Vlada nije odgovorila juče “Vijestima” na to da li će tokom (jučerašnjeg) dana usvojiti prvobitni predlog MJU, te koji će im biti potezi ako to ne učine, imajući u vidu rokove. S druge strane, većina sagovornika “Vijesti” iz Budve smatra da će Vlada iskoristiti posljednji rok da zakaže zasjedanje.

Zakonom o lokalnoj samoupravi (član 39), predviđeno je da ako se prva sjednica novoizabrane skupštine ne zakaže najkasnije u roku od 15 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora i ne održi najkasnije u roku od 15 dana od sazivanja, sjednicu saziva izvršna vlast, najkasnije u roku od 15 dana od isteka propisanog roka za sazivanje, odnosno, održavanja sjednice.

Konačni rezultati budvanskih izbora objavljeni su 13. decembra prošle godine, te je, prema zakonu, rok za održavanje sjednice istekao u ponoć 12. januara. To znači da je Vlada dužna da sazove novu sjednicu do 27. januara, te da je održi najkasnije u roku od 15 dana od sazivanja. Međutim, Vlada u tom slučaju ne smije previše čekati, s obzirom na to da rok za konstituisanje Skupštine opštine (SO) Budva (izborom njenog predsjednika) ističe 12. februara. Ako taj posao do tada ne bude završen, šef države Jakov Milatović biće prinuđen da treći put u posljednjih godinu raspiše izbore u metropoli turizma.

Konstitutivna sjednica kojom je predsjedavao najstariji odbornik Savo Medigović (Budva naš grad), a na čijem dnevnom redu je bio izbor predsjednika parlamenta, prekinuta je 10. januara. Do prekida zasjedanja doveli su upad pristalica koalicije “Za budućnost Budve” koju predvodi Mladen Mikijelj u salu SO, ali i simpatizera grupacije “Budva naš grad” Nikole Jovanovića na sprat te zgrade, u kabinet pritvorenog predsjednika Opštine Budva Mila Božovića .

Iz budvanske SO su nakon toga tražili od MJU tumačenje da li je prekinuta konstitutivna sjednica završena ili se može nastaviti. Ministarstvo, na čijem je čelu Maraš Dukaj , odmah je po okončanom upravnom nadzoru u lokalnom parlamentu, uputilo Vladi predlog za sazivanje prve sjednice za 23. januar. Ministarstvo je “Vijestima” prethodne sedmice odgovorilo da su u Budvi izvršili nadzor nad primjenom Zakona o lokalnoj samoupravi, konstatujući da sjednica novoizabrane SO nije održana u skladu s odredbama tog propisa.

Savez “Za budućnost Budve” nije dozvolio nastavak sjednice lokalnog parlamenta, tvrdeći da treba da je vodi njihov predstavnik Krsto Rađenović i optužujući bivšeg partijskog druga Jovanovića za “izdaju izborne volje” zbog toga što bi trebalo da napravi vlast uz manjinsku podršku Demokratske partije socijalista (DPS).

Funkcioneri, simpatizeri i aktivisti dvije “zaraćene” frakcije nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF), zaposjeli su skupštinsku salu, tvrdeći da su u protivničkom taboru bezbjednosno interesantna lica.

Osam odbornika liste “Budva naš grad”, dva Evropskog saveza i jedan iz Građanskog pokreta (GP) URA, predložili su Petra Odžića iz Evropskog saveza za predsjednika parlamenta.

Potpredsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) i predstavnik Evropskog saveza Bojan Zeković , saopštio je juče da Vlada”odbijanjem da ispuni svoju zakonsku obavezu i zakaže (sjednicu) SO Budva, “nastavlja s rušenjem pravnog poretka zemlje i time dodatno produbljuje političku i ustavnu krizu”.

“Dokle Vlada Milojka Spajića namjerava da ide u rušenju pravnog poretka zemlje, vidjećemo u narednih nekoliko dan, kad ističe rok za zakazivanje sjednice SO Budva… Spajićeva Vlada, umjesto da makar u ovom slučaju postupi odgovorno i zakonito i zakaže SO Budva, doliva ulje na vatru i dodatno zaoštrava krizu do tačke potpune paralize političkog života”, konstatovao je Zeković.

Da su neformalni pregovori lista” Za budućnost Budve” i “Budva naš grad” propali, iako obje strane tvrde da se nisu ni vodili, svjedoči i ponovno rasplamsavanje verbalnog rata između njih. Jovanović je istupom od prije nekoliko dana, u kom je pozvao koaliciju koju predvodi Mikijelj da podrži njegovu platformu koju je potpisao s Evropskim savezom i GP URA, praktično potvrdio javnosti da ne odustaje od ideje formiranja vlasti uz manjinsku podršku.

Jovanović je pozvao da Mikijeljeva koalicija podrži njihov predlog da predsjednik parlamenta bude Odžić, ali i da glasaju za predsjednika Opštine (Jovanović je u tom slučaju kandidat), te da su ako to odbiju, direktni krivci što se DPS poslije osam i po godina vraća na vlast u Budvu.

Iako je u predizbornoj kampanji tvrdio da neće formirati vlast s DPS-om, ali ni sa Novom srpskom demokratijom, Jovanović je sad pri stavu da mu nije važno s koje strane dolazi podrška, od koje političke liste ili partije. Platformu podržava osam od devet odbornika liste “Budva naš grad”, pošto je odbornik Medigović odbio da potpiše kandidaturu Odžića.

Istup Jovanovića izazvao je oštru rekaciju liste “Za budućnost Budve”, koja ga je optužila da “želi da ga za predsjednika izglasaju poražena politika (bivšeg lidera DPS-a) Mila Đukanovića ”, te “kavački klan uz prećutnu podršku ‘spuške ćelije’”.

Oni su Jovanovića nazvali “izdajnikom srpske ideje i kanononske pravoslavne crkve”, poručujući da je “svim građanima Budve i Crne Gore postala očigledna najveća politička izdaja koja se desila u zadnjih deset godina”.

Jovanović nije odgovorio na pitanje “Vijesti” da li odustaje od platforme koju je zaključio s Evropskim savezom i GP URA, a čiji detalji nijesu predstavljeni javnosti. Odžić je na pitanje “Vijesti” da da li bi pristao da glasovima Mikijeljeve koalicije bude izabran za šefa parlamenta, odgovorio riječima do zakazivanja sjednice SO neće davati izjave.

Iz DPS-a su listu kazali da je Odžić toj partiji prihvatljiv za predsjednika parlamenta, te da će njihovih sedam odbornika glasati za njegov izbor.

Jovanović je pozvao Vladu da što prije zakaže sjednicu parlamenta, koja je 10. januara prekinuta nakon burne rasprave oko zakonitosti ko može njome predsjedavati. Dok je grupacija “Budva naš grad “ tvrdila da je to Medigović, njihov najstariji odbornik, iz koalicija “Za budućnost Budve” i saveza Pokreta Evropa sad (PES) i Demokrata su tvrdili da je Medigović podnio ostavku i da ne može više predsjedavati, nego da to treba da učini Krsto Rađenović iz Socijalističke narodne partije (SNP), kao drugi najstariji odbornik.

Medigović je kazao da je ostavku povukao nakon 20 minuta, poslije poziva prijatelja iz liste “Budva naš grad”, a pošto je skupštinska služba nije proslijedila Opštinskoj izbornoj komisiji, te da je ona praktično nevalidna. To je izazvalo burnu rekaciju, te prekid zasjedanja.

Na novembarskim izborima, liste “Za budućnost Budve” i “Budva naš grad” osvojile su po devet mandata u SO, DPS sedam, koalicija Demokrate-PES tri, Evropski savez i “Pokret za grad” po dva, a GP URA jedan.

Imajući u vidu da SO Budva ima 33 odbornička mjesta, za formiranje vlasti potrebno je da neko od političkih aktera obezbijedi podršku najmanje 17 “fotelja”.

Konstitutivna sjednica kojom je predsjedavao najstariji odbornik Savo Medigović (Budva naš grad), a na čijem dnevnom redu je bio izbor predsjednika parlamenta, prekinuta je 10. januara. Do prekida zasjedanja doveli su upad pristalica koalicije „Za budućnost Budve“, koju predvodi Mladen Mikijelj u salu SO, ali i simpatizera grupacije „Budva naš grad“ Nikole Jovanovića na sprat te zgrade, u kabinet pritvorenog predsjednika Opštine Mila Božovića.