Državna revizorska institucija (DRI) izražava uslovno mišljenje na finansijsku reviziju i negativno mišljenje na pravilnost poslovanja Pokreta Evropa sad (PES) za 2022.godinu.
Iz DRI je saopšteno da su objavili Izvještaj o reviziji Godišnjeg konsolidovanog finansijskog izvještaja PES za 2022.godinu, koji je dostupan na zvaničnoj internet stranici www.dri.co.me , te da su izvršili reviziju Godišnjeg konsolidovanog finansijskog izvještaja PES za 2022. godinu.
„Na bazi sprovedene revizije, utvrđenog činjeničnog stanja i Izjašnjenja subjekta revizije na Preliminarni izvještaj, nadležni Kolegijum DRI u sastavu: Predsjedavajući Senatom DRI, senator Nikola N. Kovačević – rukovodilac Kolegijuma i senator dr Milan Dabović – član Kolegijuma, izražava uslovno mišljenje finansijsku reviziju i negativno mišljenje na pravilnost poslovanja Pokreta Evropa sad za 2022.godinu“, ističe se u saopštenju DRI.
Iz te institucije su dodali da je finansijskom revizijom utvrđeno da Godišnji konsolidovani finansijski izvještaj PES za 2022. godinu nije u svim materijalno značajnim aspektima sastavljen u skladu sa važećom regulativom jer su utvrđene materijalno značajne greške u odnosu na određenu materijalnost.
„Partija nije u poslovnim knjigama evidentirala i u Godišnjem konsolidovanom finansijskom izvještaju iskazala nenovčani prilog fizičkog lica i troškove po osnovu istog u iznosu od 1.000,00 eura, kao ni sve obaveze i troškove po osnovu zakupa poslovnih prostora (1.844,50 eura), dok poslovne transakcije u ukupnom iznosu od 6.094,07 eura nije evidentirala na odgovarajuće račune. Takođe, Partija nije vodila blagajničko poslovanje tokom 2022.godine, iako je ostvarila prilive i odlive gotovinskih transakcija, a utvrđena je i razlika u depozitima evidentiranim u poslovnim knjigama u odnosu na iste iskazane na deviznom žiro računu (za iznos od 900,00 eura)“, piše u saopštenju DRI.
Poručuju da su revizijom pravilnosti utvrđene neusklađenosti poslovanja koje se odnose na nedosljednu primjenu Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, Pravilnika o obrascu godišnjeg konsolidovanog finansijskog izvještaja političkog subjekta.
„Revizijom pravilnosti je utvrđeno da Partija ne vodi računovodstvenu evidenciju o prihodima, imovini i rashodima po porijeklu (posebno za sredstva iz javnih i privatnih izvora) i strukturi prihoda, imovine i rashoda, niti obezbjeđuje posebnu evidenciju prihoda i rashoda za redovno poslovanje i izborne kampanje. Partija nije imala otvorenu posebnu visa platnu karticu vezanu za izborni račun za plaćanje troškova oglašavanja na društvenim mrežama po osnovu izborne kampanje, već je putem iste visa biznis kartice izvršila plaćanja troškova oglašavanja na društvenim mrežama u iznosu od 16.476,84 eura, pri čemu nije nije ni u poslovnim knjigama posebno evidentirala troškove oglašavanja na društvenim mrežama koji se odnosi na redovno poslovanje i izborne kampanje, a na osnovu prezentirane dokumentacije (izvještaja sa društvenih mreža) isto se nije moglo utvrditi“, kazali su iz DRI.
U saopštenju piše da takođe, partija u okviru Završnog računa političkog subjekta, nije sačinila Bilans stanja i Bilans uspjeha na propisanim obrascima, kao i da je utvrđena neusaglašenost podataka evidentiranih u poslovnim knjigama sa istim iskazanim u izvještajima koje je partija dostavila Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK).
„Revizijom pravilnosti je takođe utvrđeno da partija nije zatvorila izborne račune u propisanom roku, nije vršila redovno plaćanje obračunatih poreskih obaveza, kao i da ista ne obezbjeđuje evidenciju potraživanja. Evropa sad kao subjekt revizije je dužan da do 6.decembra 2023.godine dostavi Državnoj revizorskoj instituciji Akcioni plan za realizaciju preporuka i do 6.maja 2024.godine Izvještaj o realizaciji preporuka iz Izvještaja o reviziji. Shodno potpisanom Sporazumu o saradnji Izvještaj o reviziji Godišnjeg konsolidovanog finansijskog izvještaja Pokreta Evropa sad za 2022.godinu dostavlja se Skupštini na upoznavanje kao i Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu Skupštine Crne Gore zbog izraženog negativnog mišljenja i utvrđenih nepravilnosti“, zaključuje se u saopštenju DRI.