Bivša ministarka evropskih integracija Jovana Marović dala je u poslednjem medijskom nastupu novoizabranom predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću tri savjeta, tj. smjernice:
– Crna Gora ne treba da pristupi Otvorenom Balkanu – Potrebno je osujetiti ulazak DF-a u vladu – Što prije posjetiti tzv. Kosovo
Da višak slobodnog vremena zna negativno da utiče na rasuđivanje pojedinaca dokaz je Jovana Marović. Tako je u pauzama u iščekivanju reprize 5. oktobra u Srbiji, bivša, kratkotrajna i slučajna ministarka evropskih integracija svojim savjetima Milatoviću pokazala da je daleko od političke kondicije koju je godinama sticala po raznoraznim stipendijama, seminarima, kursevima tokom bogatog iskustva u NVO aktivizmu.
Prvi predlog koji se tiče pristupanja Crne Gore regionalnoj ekonomskoj inicijativi Otvoreni Balkan, što je kao ministarka otvoreno minirala, pokazuje da Marović u poslednje vrijeme ne prati vjetrove koji duvaju iz Vašingtona. Naime, zvaničnici SAD uporno ponavljaju da se Vašington zalaže za ekonomsku integraciju regiona u okviru Otvorenog Balkana i da je ta inicijativa predstavlja jedan od stubova njihove politike u ovoj regiji. Uostalom, to je prije dva dana ponovio i crnogorski gubernator Gabrijel Eskobar, čijeg stava se slijepo i iracionalno drži preko 95 odsto političkih partija u Crnoj Gori.
Međutim, Jovana Marović očito u Crnoj Gori promoviše antiameričke poglede na perspektivu tzv. Zapadnog Balkana, očito zaboravljajući da se u Vašingtonu donose odluke vezano za budućnost Crne Gore. Otvoreni Balkan najviše zagorava Vašington, a olako i bez razmatranja odbacivati mišljenje SAD, ne djeluje kao politički odgovorno promišljanje.
A možda Marović, ovako tvrdim stavom prema Otvorenom Balkanu ponovo „utvrđuje pazar“ prema Vašingtonu koji će joj biti neophodan za realizaciju njene misije koja se ogleda u stvaranju antisrpske, moderne, prosperitetne i za sve prozapadne devijacije otvorene Crne Gore.
Drugi savjet koji se odnosi na sprječavanje ulaska DF-a u narednu Vladu Crne Gore, tek pokazuje dezorjentisanost najvećeg stručnjaka za evropske integracije, kako su je prije dvije godine okvalifikovali bivši premijeri Zdravko Krivokapić i Dritan Abazović.
Kada već podrobno prati i komenatriše politička dešavanja u Crnoj Gori i šire, Marović bi morala znati da DF kao politički subjekt već 10 dana ne postoji, pa kao nepostojeći ne može biti dio Vlade.
DF je nedavno prestao da postoji, na izborima 11. juna nastupaju koalicija Za budućnost Crne Gore (NSD – DNP – RP) i samostalno Pokret za promjene.
Kao vrsni politikolog i doktor političkih nauka, Marović bi morala znati da predsjednik države ne sastavlja vladu, već mandatar, čije ime će biti poznato nakon parlamentarnih izbora.
A što se tiče posjete Kosovu, to je dobar predlog, bilo bi zaista lijepo da predsjednik Crne Gore što prije posjeti Srbiju. Mogao bi, uvažavajući istorijski kontinuitet Crne Gore , početi od grada opjevanog u stihovima kralja Nikole – carskog Prizrena i tako dokazati da poštuje tradiciju države koju će, kao predsjednik predvoditi u narednih pet godina.