Savjeti o kontracepciji od uticajnih na društvenim mrežama mogli bi da dovedu mlade ljude u opasnost od neplanirane trudnoće, upozorava novo istraživanje.
Tinejdžeri i mladi odrasli takođe mogu da primaju netačne informacije o seksualnom zdravlju, što mnoge od popularnih video snimaka čini problemom javnog zdravlja, zaključuje studija objavljena u časopisu Health Communication.
Istraživači su analizirali brojne video snimke na Jutjubu koje su postavili influenseri sa do 2,2 miliona pratilaca i otkrili da će gledaoci verovatnije dobiti informacije o prekidu hormonske kontracepcije, umesto o tome kako da koriste kontracepciju ili imaju siguran seks.
Prethodne studije sugerišu da su influenseri ubedljiviji i uticajniji od tradicionalnih poznatih ličnosti, zbog njihove povezanosti i pristupačnosti. Mladi ih vide kao veoma poverljive, a mlade žene kažu da uticajne osobe mogu izgledati kao bliske sestre.
IouTube influenseri će posebno verovatno davati lične podatke – nešto za šta se zna da jača veze sa pratiocima.
Da bi saznao više, tim stručnjaka sa Univerziteta Delaver u SAD je na Jutjubu tražio video snimke u kojima su influenseri sa najmanje 20.000 pratilaca pričali o svojim iskustvima sa kontracepcijom.
Oni su identifikovali 50 video snimaka koje su u periodu od decembra 2019. do decembra 2021. postavili influenseri sa između 20.000 i 2,2 miliona pratilaca.
Video snimci su zatim analizirani kako bi se utvrdili stavovi uticajnih osoba o hormonskoj kontroli rađanja, uključujući kontracepcijske pilule, injekcije i implantate, i nehormonske verzije, kao što su aplikacije za praćenje plodnosti i kondomi.
Nalazi su pokazali da je većina influensera govorila o zaustavljanju hormonske kontrole rađanja, pri čemu je 92% reklo da je koristi ili je koristilo, a 74% je reklo da je prekinulo ili planira da je obustavi.
Glavni razlozi za zaustavljanje uticaja bili su želja da budu prirodniji i da poboljšaju svoje mentalno zdravlje. Međutim, istraživači kažu da je veza između depresije i hormonske kontrole rađanja još uvek nejasna.
Oko 40% influensera je reklo da je koristilo ili je koristilo nehormonsku kontrolu rađanja, a najpopularnija metoda je praćenje plodnosti.
Razlozi koji se navode za dopadanje nehormonske kontrole rađanja uključuju to da pomaže u sprečavanju trudnoće, što je prirodnija, ima manje nuspojava i isplativa.
Popularnost uređaja za praćenje plodnosti je zabrinjavajuća, kaže glavni autor Emili Pfender, sa Odeljenja za komunikacije na Univerzitetu Delaver – koja neke informacije opisuje kao „potencijalno štetne“.
„Praćenje ciklusa možda nije tako efikasno u sprečavanju trudnoće kao hormonska kontrola rađanja“, kaže ona.
„Pored toga, ono što mladi gledaoci ne vide u influenserima je količina truda i pedantno planiranje koje ulazi u cikluse praćenja.
„Na primer, da bi koristile metod praćenja ciklusa kako je predviđeno, žene moraju verno da mere bazalnu telesnu temperaturu i viskozitet cervikalne tečnosti u isto vreme svakog dana, da prate dužinu ciklusa da bi izračunale svoj plodni period i da se uzdrže od seksa u određenim danima svog života. ciklus.“
Konačno, nekoliko uticajnih koji su prekinuli hormonsku kontracepciju rekli su da su prešli na alternativni metod. Samo 20% je započelo nehormonsku kontracepciju, a 14% drugu hormonsku.
„Prekid hormonske kontrole rađanja je rizičan jer povećava verovatnoću neplanirane trudnoće“, dodaje gospođa Pfender.
„Video snimci uticajnih koji obeshrabruju upotrebu veoma efikasne opcije za kontrolu rađanja i ne podstiču korišćenje drugih oblika zaštite za sprečavanje trudnoće i polno prenosivih infekcija predstavljaju pitanje javnog zdravlja.
Ograničenja studije uključuju nedostatak informacija o tome ko gleda video snimke, da li ih neke starosne grupe smatraju ubedljivijim od drugih i da li su ključne reči korišćene za pretragu video zapisa pokupile sve relevantne primere.
Autori zaključuju da iako društveni mediji mogu biti vredan izvor informacija, mladi ljudi treba da oprezno tretiraju savete influensera o kontracepciji.
„Dobijanje informacija o seksualnom zdravlju sa društvenih medija daje mladim odraslim osobama priliku da steknu vršnjačke perspektive i potraže relevantne informacije“, kaže gospođa Pfender, „To je posebno dobar način da nedovoljno zastupljene grupe kao što su LGBTK+ mladi odrasli dobiju prilagođene informacije o seksualnom zdravlju .
„Važno je, međutim, da mladi kritički procijenjuju zdravstvene informacije koje dobijaju na društvenim mrežama i izvor informacija.
„Trebalo bi da budu skeptični prema uzimanju jedinstvenog pristupa zdravlju na osnovu informacija koje nalazimo na internetu.