Uprkos povratku na ugalj, emisije iz EU nastavljaju da opadaju

Uprkos povratku na ugalj, emisije iz EU nastavljaju da opadaju

Povratak na proizvodnju električne energije na ugalj u nekim delovima Evrope nije sprečio značajan napredak u smanjenju emisije gasova staklene bašte.

O tome svedoče podaci Centra za istraživanje energije i čistog vazduha, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na Gardijan.

Emisije gasova staklene bašte u EU su u novembru bile najniže u poslednjih 30 godina, kao i potrošnja gasa, emisije ugljenika u energetskom sektoru i proizvodnja električne energije iz fosilnih goriva.

Zamrzavanje ovog meseca moglo bi da dovede do sagorevanja više uglja i gasa u decembru nakon neobično blagog novembra.

Ali samo mali deo prošlomesečnog pada upotrebe fosilnih goriva može se pripisati vremenskim prilikama, prema analizi Centra. Blaže temperature su doprinele padu potražnje za neenergetskim gasom od 6%, dok je stvarna potražnja pala za 26%. U energetskom sektoru, blaže temperature mogu uzrokovati pad tražnje za dva procentna poena sa 12 odsto, smatraju analitičari.

Lori Milivirta, vodeći analitičar i autor izveštaja, objasnila je: podaci pokazuju da su optužbe protiv EU za odustajanje od klimatskih obaveza lažne.

„Postojalo je veoma rašireno mišljenje da Evropa pravi korak unazad po pitanju klimatskih promena zbog rata u Ukrajini. Na konferenciji Cop27 često su se čuli komentari o tome: kažu da se Evropa vraća uglju. Mi pokazujemo da to nije tako – došlo je do netačne procene potrošnje uglja.“ – rekao je on.

Neke zemlje članice EU, uključujući Nemačku i Poljsku, tražile su ograničen povratak na ugalj za proizvodnju električne energije usred rastućih cena gasa i ograničenja u snabdevanju nakon ruske invazije na Ukrajinu. Velika Britanija stavila je u pripravnost termoelektrane na ugalj.

U novembru je EU ukupno potrošila manje uglja nego u istom mesecu prošle godine i nego u istom mesecu u protekle tri decenije. Nemačka i Poljska su koristile manje uglja nego pre godinu dana, iako je Finska neznatno povećala potrošnju uglja.

U Nemačkoj i Francuskoj došlo je do naglog smanjenja proizvodnje energije u nuklearnim reaktorima. U Nemačkoj je to nadoknađeno povećanom proizvodnjom energije vetra i sunca, dok je Francuska značajno smanjila potrošnju električne energije.

Međutim, zahlađenje ovog meseca, sa temperaturama oko 5 stepeni ispod normalne za ovo doba godine, i snegom i ledom u većem delu severne Evrope, moglo bi da uspori napredak u smanjenju upotrebe fosilnih goriva ove zime.

Podsećamo da su u decembru Savjet EU i Evropski parlament preliminarno dogovorili plan za povećanje energetske nezavisnosti bloka, posebno od Rusije.