Transparensi internešenal: Korupcija podriva ljudska prava i borbu protiv klimatskih promjena

Transparensi internešenal: Korupcija podriva ljudska prava i borbu protiv klimatskih promjena

Mnoge zemlje su ostvarile najgore rezultate u više od decenije, pokazuje Indeks percepcije korpucije objavljen danas, a koji služi kao barometar za korpuciju u javnom sektoru širom svijeta, od vodećih sila kao što su SAD i Francuska, do autoritarnih zemalja kao što su Rusija i Venecuela.
Organizacija Transparensi Internešenal (Transparency International) je u Indeksu percepcije korupcije za 2024. godinu, ukazala da je korupcija opasan problem u svakom dijelu svijeta ali i naglasila da se promijene na bolje događaju u mnogim zemljama.

Istraživanja takođe pokazuju da je korupcija velika prijetnja za klimatske aktivnosti, da remeti napredak u smanjenju emisija štetnih gasova i prilagođavanju neizbježnim efektima globalnog zagrijevanja, piše u uvodu izvještaja.

Indeks percepcije korupcije rangira 180 zemalja i teritorija širom svijeta prema njihovim nivoima korupcije u javnom sektoru, a rezultati su dati na skali od nula (jako korumpirane) do 100 (vrlo čiste).

„Dok su 32 zemlje znatno smanjile nivo korupcije od 2012. godine (otkad se primjenjuje sadašnja metodologija rangiranja), i dalje ostaje ogroman posao da se uradi – 148 zemalja su ostale na istom mjestu ili su se pogoršale po ovom pitanju u istom periodu,“ ukazuje Transparensi.

Dodaje se da je globalni prosjek percepcije korupcije koji je 43, ostao nepromijenjen godinama, i da je više od dvije trećine zemalja ispod ocjene 50.

„Milijarde ljudi žive u zemljama gde korupcija uništava živote i podriva ljudska prava“, piše u izvještaju.

Danska je na prvom mjestu sa nepromjenjenih 90 poena, a slijede Finska(88) i Singapur (84), dok je Novi Zeland pao sa trećeg na četvrto mjesto sa 83 poena, gdje je izgubio dva u odnosu na prošlu godinu.

Na dnu indeksa nalazi se Južni Sudan sa samo osam poena, i pomjerio je Somaliju koja je takođe pala na devet poena. Na dnu indeksa za njima su Venecuela (10) i Sirija (12)

SAD su pale sa 89 poena na 65 i sa 24. mjesta na 28. na indeksu od 180 zemalja.

Među zapadnim zemljama koje su bilježile pad je i Francuska koja je izgubila četiri poena i došla na 67, i pala pet mjesta te je sada 25. na skali. Takođe je Njemačka izgubila tri poena i pala na 75 i izgubila šest mesta na indeksu da bi došla na 15. mjesto.

U Evropi Slovačka je izgubila šest poena i pala na 49 u prvoj punoj godini vlade premijera Roberta Fica.

Transparensi je ukazao na rizike u svijetu od korupcije u naporima u borbi protiv klimatskih promjena. Kako je rečeno, nedostatak transparentnosti i mehanizama za određivanje odgovornosti povećava rizike da se sredstva za klimu pronevjere ili zloupotrijebe dok uticaji često iz privatnog sektora koče odobravanje ambicioznih politika.

Dodaje se da će zaštita napora za ublažavanje klimatskih promjena i prilagođavanje njima od korupcije učiniti da te spasonosne aktivnosti budu efikasnije i koriste ljudima kojima su potrebne.