Vlada Crne Gore ima jasne strateške pravce za bližu budućnost, te je zelenu i cirkularnu ekonomiju u građevinarstvu, kao alternativnu viziju rasta i razvoja, identifikovala prepoznajući značaj postizanja ravnoteže između ekonomskog i ekološkog razvoja, poručio je Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Slaven Radunović na 29. Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (COP29), saopšteno je iz njegovog resora.
Kako se navodi u saopštenju, 29. Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (COP29) predstavlja ključni trenutak za koncentrisanje napora za transformativnu klimatsku akciju.
“Gradovi, održiva urbanizacija, višeslojne i multisektorske klimatske akcije su centralne teme konferencije COP29, a 20. novembar 2024. godine je posvećen urbanizaciji i klimatskim promjenama. Treći ministarski sastanak o urbanizaciji i klimatskim promjenama je događaj na visokom nivou koji otvara inicijativu “Multisektorski putevi djelovanja na putu do postizanja otpornih i zdravih gradova”. Počinje uvodnom plenarnom sesijom na visokom nivou o klimatskim akcijama na više nivoa”, kazali su iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.
Kako su dodali, u sesiji otvaranja analiziran je napredak postignut u oblasti održive urbanizacije i višeslojne i multisektorske klimatske akcije, a uslijedila su četiri tematska okrugla stola na visokom nivou o zelenoj izgradnji; gradskom saobraćaju i infrastrukturi; prirodi, zdravlju i poljoprivredi u gradovima; i urbanim klimatskim finansijama.
“Domaćini sesije otvaranja na visokom nivou obuhvataju širok spektar partnera, uključujući Predsjedništvo COP29, Program Ujedinjenih nacija za ljudska naselja (UN Habitat), Državni komitet za urbanizam i arhitekturu Republike Azerbejdžan, Ministarstvo digitalnog razvoja i saobraćaja Republike Azerbejdžan, Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), Svjetska zdravstvena organizacija i druge agencije Ujedinjenih nacija, međunarodne organizacije i multilateralne razvojne banke”, istakli su oni.
Radunović je, kako su kazali, naglasio ključnu ulogu koji sektor građevinarstva ima u globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena, s obzirom na činjenicu da je odgovoran za skoro 40 odsto globalnih emisija ugljen-dioksida, koja nameće imperativ usvajanja održive prakse i inovativnih rješenja za smanjenje čovjekovog uticaja na životnu sredinu.
“Ministar je konstatovao da ulazak kriterijuma održivosti u građevinsku industriju nameće prustup koji podrazumijeva uvođenje održivosti već u fazi projektovanja i izbora materijala”, zaključuju u saopštenju.