Zabrana EU za prodaju novih automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem odložena je zbog poziva proizvođača luksuznih automobila Ferarija i Porčea da se sintetičko električno gorivo izuzme izuzeće, preneo je u subotu Blumberg.
Zabrana je trebalo da bude usvojena ranije ove nedelje, ali su, kako se izveštava, njeno odobrenje u poslednjem trenutku osujetile vlade Italije i Nemačke, iako su se o toj uredbi već dogovorile zemlje članice EU i odobrio Evropski parlament. Kako navodi Blumberg, to je učinjeno pod pritiskom dva proizvođača automobila, koji se u svojim zemljama smatraju nacionalnim ikonama.
Zamenik italijanskog premijera je kašnjenje u donošenju zabrane nazvao „odličnim signalom“, dok je nemački ministar saobraćaja Folker Vising rekao da su Evropi „potrebna e-goriva jer ne postoji alternativa upravljanju našom postojećom flotom na klimatski neutralan način. ”
Zabrana EU je osmišljena da smanji emisije ugljenika tako što zabranjuje proizvodnju automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem koji rade na fosilna goriva, počevši od 2035. Pošto diskusije o zabrani traju već neko vreme, mnogi proizvođači automobila su već počeli da ulažu u električne automobile . Međutim, Porše je umesto toga investirao u fabriku e-goriva u Čileu, gde sada ima 12,5% udela, i rekao je da ne planira da proizvodi električnu verziju svog klasičnog modela 911. Ferrari kaže da, iako planira proizvodnju električnih automobila, takođe će ulagati u e-gorivo kako bi mogao da nastavi sa proizvodnjom svojih kultnih vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, kako bi „očuvao naše nasleđe. ”
E-gorivo je zapaljivo, tečno gorivo napravljeno kombinovanjem zarobljenog ugljen-dioksida sa obnovljivim vodonikom, koristeći električnu energiju. Kada sagoreva u motoru sa unutrašnjim sagorevanjem, emituje ugljen-dioksid, ali zagovornici goriva tvrde da je klimatski neutralno jer je napravljeno od prethodno zarobljenog CO2.
Evropski komesar za klimu Frans Timermans je nedavno rekao da se e-gorivo ne čini „veoma realnom mogućnošću“ da motore sa unutrašnjim sagorevanjem učini „čistim“. On je, međutim, primetio da „ako proizvođači misle da mogu dokazati suprotno, na njima je da to učine. ” Kritičari tvrde da je gorivo preskupo za proizvodnju i da bi ga trebalo koristiti u avijaciji, a ne u automobilskoj industriji, jer je mnogo teže dekarbonizirati vazdušni saobraćaj