Opljačkano dijelo Kandinskog vraćeno jevrejskim nasljednicima košta 45 miliona dolara

Opljačkano dijelo Kandinskog vraćeno jevrejskim nasljednicima košta 45 miliona dolara

Slika Vasilija Kandinskog koja je decenijama provela u holandskom muzeju nakon što je njen jevrejski vlasnik ubijen u Holokaustu prodata je na aukciji za 37,2 miliona funti (44,9 miliona dolara).

„Murnau mit Kirche II“ („Murnau sa crkvom II“) postavio je rekordnu cenu za ruskog umetnika na rasprodaji u Sotbiju u Londonu u sredu uveče. Završen 1910. godine, pejzaž jarkih boja bavarskog sela nagoveštava smele apstraktne slike kasnijeg dela Kandinskog.

Van Abbemuseum u Ajndhovenu vratio je sliku prošle godine potomcima nemačkih jevrejskih kolekcionara umetnosti Johane Margarete Stern i Siegberta Samuela Sterna.

Zigbert Štern je umro 1935, a Johana je pobegla iz nacističke Nemačke u Amsterdam, gde je bila primorana da proda veliki deo svoje kolekcije. Uhapšena je nakon što su nacisti okupirali Holandiju i umrla u koncentracionom logoru Aušvic 1944. godine.

Sothebi’s je rekao da će prihod od prodaje biti podeljen između 13 preživelih Sternovih naslednika i da će takođe finansirati dalja istraživanja o sudbini porodične kolekcije.

Holandski muzeji su 2013. godine identifikovali 139 umetničkih dela kao nacistički plen, uključujući slike majstora kao što su Kandinski, Henri Matis i Pol Kle.

Opština Amsterdam je 2021. pristala da vrati još jedno delo Kandinskog, „Slika sa kućama“, naslednicima jevrejske porodice koja ga je prvobitno posedovala. Grad ga je kupio na aukciji 1940. godine i bio je visio u Stedelijk muzeju.

Lusijan Simons, svetski šef za restituciju Sotbija, primetio je da se ove godine navršava 25 godina od međunarodne konferencije o opljačkanoj umetnosti u Vašingtonu 1998. na kojoj je utvrđeno da prethodni pokušaji vraćanja opljačkane umetnosti nisu otišli ​​dovoljno daleko.

„Od tada, Sothebi’sovo odeljenje za restituciju radilo je sa mnogim naslednicima i porodicama kako bi ih ponovo spojilo sa njihovom ukradenom imovinom i, u isto vreme, da bi pomoglo u prepričavanju njihovih priča i proslavljanju njihovih života“, rekao je Simons.

Još jedno restituisano delo, „Ples na plaži“ Edvarda Munka, prodato je na istoj aukciji Sotbija za 16,9 miliona funti (20,5 dolara).

Ogromnu sliku, jednu od nekoliko dizajniranih za pozorišnog impresarija Maksa Rajnharta, kupio je 1930-ih norveški brodovlasnik Tomas Olsen nakon što je njen jevrejski vlasnik, Kurt Glejzer, bio primoran da pobegne iz nacističke Nemačke.

Olsen je sakrio svoju veliku kolekciju Munkovih dela — uključujući verziju njegove najpoznatije slike „Vrisak“ — tokom nacističke okupacije Norveške tokom Drugog svetskog rata.

Sothebi’s je rekao da je slika prodata „u skladu sa sporazumom“ između porodica Olsen i Glaser.