„U Crnoj Gori se za četiri mjeseca ove godine dogodila 1.831 saobraćajna nezgoda, što je za 16 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Od tog broja najveći je broj saobraćajnih nezgoda samo sa materijalnom štetom, i to njih 1.276. Pored preventivnih i represivnih aktivnosti, kao i pojačanih kontrola učesnika u saobraćaju od strane saobraćajne policije, veliki broj vozača i dalje ne poštuje saobraćajne propise što za posledicu ima da se od početka godine dogodilo 555 saobraćajnih nezgoda sa povrijeđenim ili poginulim licima što je za 5,7 odsto više u odnosu na prošlu godinu“, navodi se u saopštenje Uprave policije.
Dodaje se da se od tog broja sa poginulim osobama dogodilo 20 saobraćajnih nezgoda, što je isto kao i prošle godine, kao i 535 nezgoda sa povrijeđenim osobama što je za šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.
„U saobraćajnim nezgodama za četiri mjeseca ove godine poginulo je 27 lica što je u odnosu na prošlu godinu više za 3,8 odsto, kada je smrtno stradalo 26 lica. Od ukupnog broja poginulih, poginulo je 14 vozača, devet saputnika i četiri pješaka. Ukupno je povrijeđeno 769 lica ili 3,9 odsto više nego u istom periodu prošle godine, od čega teže 132 i lakše 637 lica“, saopšteno je iz UP.
Navodi se da je saobraćajna policija u okviru svojih nadležnosti i pored brojnih logističkih i kadrovskih problema „koji limitiraju i otežavaju njen rad“ preduzimala veliki broj mjera i radnji u cilju poboljšanja bezbjednosti saobraćaja.
„Kontrolisano je 75.980 vozila od čega je nađeno neispravno 2.745 vozila. Iz saobraćaja je isključeno 2.686 vozila. Pod dejstvom alkohola zatečeno je da upravlja vozilom 3.309 vozača, a alkotestiranje je odbilo 88 vozača. Zbog upravljanja vozilom sa prisustvom alkohola u organizmu u koncentraciji većoj od 1g/kg policija je lišila slobode 1.043 lica, a zbog odbijanja alkotestiranja 88 lica. Protiv izvršilaca prekršaja i krivičnih djela iz oblasti bezbjednosti saobraćaja, saobraćajna policija je izdala 34.432 naloga za plaćanje novčanih kazni i podnijela 5.079 prekršajnih i 155 krivičnih prijava“, naveli su iz UP.
Iz Uprave policije podsjećaju da su ljudski faktor, a u okviru njega neodgovornost, nepažnja, neprilagođena i velika brzina, upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola, upotreba mobilnih telefona u toku vožnje, nekorišćenje sigurnosnih pojaseva, prelazak u suprotnu kolovoznu traku i dalje glavni uzroci saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama.