Nakon što je u crnogorskoj javnosti aktuelizovana tema o stradanja u logoru Jasenovac, oglasila se NVO Mladi Romi koja želi da ukaže na nekoliko važnih činjenica u vezi sa stradanjem Roma u zloglasnom logoru i tako daju doprinos potpunijem informisanju javnosti i društvenoj raspravi o ovom pitanju.
NVO Mladi Romi pozdravljaju svaki dijalog i inicijative koje imaju za cilj da ukažu na istorijske činjenice i odaju počast svim nevinim žrtvama.
– U tom pogledu smatramo da uspostavljanje dana komemoracije treba da predstavlja samo prvi korak za kojim će uslijediti i konkretne inicijative u pravcu osvješćivanja šire populacije a naročito najmlađih, kako bismo potvrdili svoju opredijeljenost da sačuvamo buduće generacije od užasa rata, rasne, vjerske i bilo koje druge netrpeljivosti i diskriminacije. Očekujemo od svih društvenih činilaca da ovoj temi pristupe odgovorno i sa dužnim pijetetom prema svim nevinim žrtvama – poručuju iz ove NVO.
Oni podsjećaju da je prema knjizi akademika Dragoljuba Ackovića „Samudaripen Roma u NDH“ posvećenoj genocidu nad Romima, za vrijeme Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj je stradalo više od 90% Roma.
– Za mjesec dana u Jasenovcu, država Hrvatska će zajedno sa predstavnicima Roma 13. put zaredom obilježiti Dan sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu. Podsjetimo, za dan sjećanja na romske žrtve genocida uzima se 2. avgust jer je tog dana 1944. godine u Aušvicu ubijena posljednja grupa od 2.897 Roma, uglavnom žena, djece i starijih osoba. Uredba za deportaciju Roma u NDH objavljena je 19. maja 1942., pola godine prije slične uredbe koju su donijele nacističke vlasti, a na osnovu nje, uslijedile su deportacije Roma u logor smrti Jasenovac. U Uštici kod Jasenovca je nakon Drugog svjetskog rata pronađena 21 masovna grobnica gdje leže ostaci 16.173 žrtve, od toga 5.068 djece i 1.877 žena prema zvaničnim podacima Hrvatske strane. Evropski parlament je 2015. godine proglasio 2. avgust za „Dan sjećanja na holokaust evropskih Roma“ u znak sjećanja na 500 000 Roma, koji su predstavljali najmanje četvrtinu ukupne romske populacije u Evropi u to vrijeme – saošteno je iz NVO Mladi Romi.