Nafta je pala za 2%, beleži drugi sedmični pad kako se strahovi od snabdevanja povlače

Nafta je pala za 2%, beleži drugi sedmični pad kako se strahovi od snabdevanja povlače

Nafta je u petak oslabila za oko 2 odsto, beležeći drugi nedeljni pad, zbog zabrinutosti zbog oslabljene tražnje u Kini i daljeg povećanja kamatnih stopa u SAD.

Nafta Brent je pala na 87,62 dolara po barelu, pala je za 2,16 dolara ili 2,4%. Američka nafta Vest Tekas Intermediate (VTI) je pala na 80,08 dolara po barelu, izgubivši 1,56 dolara ili 1,9%.

Obe referentne vrijednosti su zabeležile nedjeljne gubitke, sa Brentom za oko 9%, a VTI za otprilike 10%.

Jači američki dolar, koji čini naftu skupljom neameričkim kupcima, spustio je cijene sirove nafte.

Tržišna struktura oba standarda za naftu se promjenila na način koji odražava zabrinutost za smanjenje ponude.

Nafta se približila rekordnim vrednostima ranije ove godine, pošto je ruska invazija na Ukrajinu pojačala te brige. Pored toga, predmjesečni fjučers ugovor skočio je na ogromnu premiju u odnosu na kasnije datirane ugovore, što je signal da su ljudi zabrinuti zbog trenutne dostupnosti nafte i da su spremni da dobro plate kako bi osigurali snabdijevanje.

Ta zabrinutost za snabdevanje jenjava. Trenutni VTI ugovor se sada trguje sa diskontom u odnosu na drugi mesec, struktura poznata kao contango, prvi put od 2021. godine, pokazali su podaci Refinitiv Eikon-a.

Ovo stanje će takođe koristiti onima koji žele da stave više nafte u zalihe za kasnije, posebno sa zalihama još uvek na niskom nivou.

„Što je dublji kontango, veća je verovatnoća da će tržište staviti te buradi u skladište“, rekao je Bob Jauger, direktor energetskih fjučersa u Mizuhu u Njujorku.

Brent je i dalje bio u suprotnoj strukturi, nazadovanju, iako je premija obližnjeg Brent-a na punjenje barela za šest meseci pala na samo 3 dolara po barelu, najniže od aprila.

Kina, za koju izvori kažu da nastoji da uspori uvoz sirove nafte iz nekih izvora, zabeležila je porast slučajeva COVID-19, dok su nade u manje agresivno povećanje stope u SAD porušene primedbama nekih zvaničnika Federalnih rezervi.

„Situacija u Kini sa COVID-om nastavlja da proganja ovo tržište“, rekao je Džon Kildaf, partner u Again Capital LLC u Njujorku. „Toliko optimizma dobija cenu na tržištu čim pokušaju da kažu da će se ponovo otvoriti, ali onda je realnost na terenu potpuno suprotna toj analizi koja daje nadu.

Kako se 5. decembra nazire zabrana Evropske unije na rusku sirovu naftu, izgledi da će više barela iz Rusije vršiti pritisak na spot tržište sirove nafte takođe su opterećivali cene fjučersa.

Zabrinutost zbog recesije dominirala je ove nedelje čak i uz pooštravanje ponude od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njenih saveznika, zajedno poznatih kao OPEK+.

„Na strani potražnje postoji zabrinutost zbog usporavanja privrede“, rekao je Naeem Aslam iz kompanije Avatrade. „Put manjeg otpora izgleda iskrivljen na donju stranu.

Očekuje se da će Fed podići stope za manjih 50 baznih poena (bps) na sastanku o politici od 13. do 14. decembra nakon četiri uzastopna povećanja od 75 baznih poena, pokazala je anketa Rojtersa.

OPEK+, koji je započeo novu rundu smanjenja snabdevanja u novembru, održava sastanak o politici 4. decembra.