Milovića terete za pranje šest miliona eura

Milovića terete za pranje šest miliona eura

Od jeseni 2023. godine traje suđenje kriminalnoj grupi koju je, prema srpskoj optužnici, organizovao Ljubo Milović, optuženi pripadnik „kavačkog klana“.

Najveći dio optužnice bavi se putevima prljavog novca za koje tužilaštvo tvrdi da potiče od prodaje droge širom Evrope. Optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal Srbije detaljno opisuje prevoz više od šest miliona eura u kešu.

Kao Milovićevi saradnici optuženi su, između ostalog i policijski službenici i operativci – pripadnik MUP-a Srbije Danijel Jovanović i njegova supruga Dušica Jovanović, pripadnica pete uprave Bezbjednosno-informativne agencije.

Miloviću i dvojici njegovih saradnika, Strahinji Kutlešiću i Aleksandaru Milojeviću, sudi se u odsustvu.

Ljubo Milović postao je posebno poznat javnosti u regionu tokom 2021. godine nakon što je Europol dostavio niz šifrovanih poruka crnogorskom pravosuđu. U njima se navodi kako su policijiski službenici Petar Lazović i Ljubo Milović, direktno uključeni u šverc kokaina iz Ekvadora u Evropsku uniju.

U Srbiji mu se na teret stavlja da je od 2019. godine do avgusta 2022. godine organizovao šverc kokaina iz Ekvadora u Evropu. Optužen je i da je sa svojom grupom prao nelegalno stečen novac i pribavljao tajne podatke iz policijskih istaga i obrada Bezbednosno informativne agencije.

Prema navodima tužilaštva, Milović je organizovao kupovinu droge u Ekvadoru, kao i dopremanje prekookeanskim brodovima do luke Roterdam u Holandiji. Droga je skladištena na nekoliko lokacija u Holandiji i Belgiji, a preprodavana po čitavoj Evopi.

Novac je u kamionima iz manjih holandskih gradova prevožen za Beograd.

Na suđenju su prošle godine izvedeni i pisani dokazi.

Izvedeni su brojni pisani dokazi poput različitih dokumenta, izvještaja i zapisnika MUP-a koji se odnose na optužene.

Prikazani su izvodi iz aplikacije „granice“ za više optuženih kojim srpsko Tužilaštvo za organizovani kriminal dokazuje da su konkretnih istih dana prelazili granicu radi vršenja krivičnog djela.

Izvedeni su izvještaji o forenzičkom pregledu lica mjesta, ali i potvrde o privremeno oduzetim predmetima od optuženih, a to su telefoni, računari, automobili.

Osim toga kao dokaz izvedena su rješenja MUP-a o upućivanju na određena radna mesta, kao i Pravilnik o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mjesta u BIA, budući da su među optuženima i pripadnici bezbednosnih službi.

Zatim su izvedeni zapisnici o pretresanju opreme na kojoj se čuvaju elektronski zapisi, koje je veštačio Nacionalni centar za kriminalističku forenziku.

Posebno je bilo riječi zbog dopisa Uprave za međunarodnu operativnu policijsku saradnju MUP-a kojim se odgovara Sektoru unutrašnje kontrole na upit o zapljeni narkotika u Ekvadoru i potvrđuje da se ona dogodila, ali da se za više informacija moraju obratiti putem međunarodne pravne pomoći Interpolu.

Nekoliko advokata odbrane imalo je primjedbu na takav dopis koji je izveden kao dokaz, jer kako su navodilij riječ je o operativnim podacima policije kojima nije mjesto u sudskom postupku. Postupajući tužilac na to se referisao riječima da svakoj međunarodnoj saradnji prethodi policijska saradnja i da to nije ništa sporno.

Podsjetimo, u ovom procesu u odsustvu se sudi Ljubu Miloviću kao vođi grupe optužene za udruživanje radi vršenja krivičnih djela i to za pranje novca stečenog švercom kokaina iz Ekvadora u zemlje Evropske unije, prenosi RTCG.

Optužnica srpskog Tužilaštva za organizovani kriminal detaljno opisuje prevoz više od šest miliona eura u kešu, kamionima iz manjih gradova u Holandiji preko Srbije do Crne Gore.

Tužilaštvo Srbije dokaze većinski temelji na porukama sa aplikacije „Skaj“ za koje tvrdi da su ih optuženi razmjenjivali, a sudsko vijeće u Beogradu ranije je donijelo odluku da cjelokupan „Skaj“ materijal ostaje dokaz u ovom postupku, izuzev više izvještaja MUP-a o identifikaciji „Skaj“ korisnika na osnovu kojih srpsko Tužilaštvo dokazuje da je riječ o optuženima u ovom postupku.