Područje Antarktičkog okeana pokriveno ledom bilo je najniže zabeleženo u januaru, izlažući Zemlju još većoj toploti koja zagreva planetu, izvjestili su naučnici u sredu.
Prošli mesec je takođe bio treći najtopliji januar u Evropi, sa temperaturom na Novu godinu koja je dostigla maksimum svih vremena u nekim delovima kontinenta, prema klimatskom monitoru Evropske unije Kopernikus (C3S).
Topljenje morskog leda nema vidljiv uticaj na nivo mora jer je led već u okeanskoj vodi.
Ali to je problematično jer pomaže u ubrzavanju globalnog zagrevanja.
Kada beli morski led — koji vraća do 90 procenata sunčeve energije nazad u svemir — bude zamenjen tamnim, nezamrznutim morem, voda umesto toga apsorbuje sličan procenat sunčeve toplote.
Globalno, prošla godina je bila peta ili šesta najtoplija u istoriji uprkos uticaju prirodnog vremena La Nina na hlađenje.
Evropa je dočekala svoje najtoplije leto ikada, koje je podstaklo smrtonosne suše i šumske požare na kontinentu.
Kopernik je u sredu rekao da je veći deo Evrope prošlog meseca imao iznadprosečne temperature, uključujući Balkan i istočnu Evropu „gde je Nova godina doživela rekordnu toplinu“.
Na drugim mestima, toplije temperature su takođe zabeležene u istočnim Sjedinjenim Državama, Kanadi i Meksiku, navodi monitor.
„Ove ekstremne temperature ostaju opipljiv pokazatelj efekata promene klime za mnoge regione i mogu se shvatiti kao dodatno upozorenje na buduće ekstremne događaje“, rekla je zamenica C3S Samantha Burgess u saopštenju.
„Imperativ je za globalne i regionalne zainteresovane strane da preduzmu brze mjere za ublažavanje porasta globalnih temperatura.
Međutim, u Sibiru, Avganistanu, Pakistanu i Australiji temperature su bile ispod prosjeka, dodao je monitor.
Obim antarktičkog morskog leda bio je 31 odsto ispod prosjeka, i znatno ispod prethodnog rekorda za januar.
Ispodprosečna koncentracija morskog leda zabeležena je i na Arktiku, gde je bila četiri odsto ispod prosjeka, rekao je Kopernik, što je treća najniža koncentracija u januaru.