Povodom objavljivanja priručnika „Vodič za nastavnike istorije – kako koristiti arhivsku građu za podučavanje istorije o sukobima devedesetih“ od strane Mehanizma za krivične sankcije za bivšu Jugoslaviju oglasio se i istoričar Miloš Ković koji je istakao da uloga Haškog tribunala nije da se bavi istorijom.
On je podsjetio da se Mehanizam za krivične sankcije za bivšu Jugoslaviju, još u vrijeme dok se zvao Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, suočio sa pitanjem da li bi trebalo da se bavi istorijom.
– Poučeni neuspjesima sa optužnicama protiv Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja, koje su više ličile na paraistorijsko štivo o zlim Srbima, nego na sudske akte, njihovi stručnjaci savjetovali su im da se okanu srpske istorije i da se koncentrišu na utvrđivanje krivice u konkretnim slučajevima. Svaki istoričar zna, međutim, da su ratovi posledice niza složenih uzroka. Istoriju, jednostavno, ne pišu sudovi, niti politički moćnici, kakvi su i oni koji stoje iza haškog Mehanizma – kazao je Ković za Novosti.
Ković je dodao da ni u Tribunalu ni u Mehanizmu nisu poslušali stručne apele, jer bi se time odrekli svog osnovnog zadatka – dokazivanja da su za sve ratove i zločine na Balkanu, od 1912. do danas, krivi Srbi.
– Time je trebalo sakriti odgovornost NATO zemalja, kojima je trebalo obezbijediti moralni izgovor za buduće oružane agresije, ali i lokalnih secesionista, koji su razbili Jugoslaviju – naveo je Ković.
Ković upozorava da su u srpskom školskom sistemu uveliko zaživjeli projekti u kojima Mehanizam i njegovi NATO finansijeri obučavaju srpske nastavnike istorije da djeci predaju „hašku istoriju“, po kojoj su njihovi preci bili ratni zločinci, a ne heroji i mučenici.
– Srpski izvršioci odavno su pronađeni, nevladine organizacije su oformljene, seminari su besplatni i kroz njih sada prolaze desetine nastavnika. U toku je, dakle, velika borba za istoriju, istinu, struku, ali i za duše naše djece – kaže Ković.