Sjedinjene Američke Države (SAD) su zahtijevale kontrolu nad ključnim gasovodom u Ukrajini koji se koristi za slanje ruskog gasa u Evropu, pokazuju izvještaji, a taj potez je opisan kao „kolonijalna iznuda“, piše britanski list Gardijan.
Američki i ukrajinski zvaničnici sastali su se u petak da razgovaraju o predlozima Bijele kuće za sporazum o mineralima. Predsjednik SAD Donald Tramp želi da Kijev preda svoje prirodne resurse u zamjenu za oružje koje je isporučila administracija prethodnog predsjednika SAD Džozefa Bajdena .
Razgovori su postali sve oštriji, prenijela je novinska agencija Rojters, navodi Gardijan.
Najnoviji američki nacrt je „maksimalistički“ od prvobitne verzije iz februara, u kojoj je predloženo da se Vašingtonu da 500 milijardi dolara rijetkih metala, kao i nafta i gas.
Pozivajući se na izvor blizak razgovorima, novinska agencija je navela da najnoviji dokument uključuje zahtjev da Međunarodna finansijska korporacija za razvoj američke vlade preuzme kontrolu nad gasovodom.
Proteže se od grada Sudže u zapadnoj Rusiji do ukrajinskog grada Užgoroda, udaljenog oko 750 milja (1.200 km), na granici sa Evropskom unijom (EU) i Slovačkom. Izgrađen u sovjetsko vrijeme, gasovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavna energetska ruta.
Ukrajina je 1. januara prekinula isporuku gasa kada joj je istekao petogodišnji ugovor sa ruskom državnom energetskom kompanijom Gasprom. Obje zemlje su ranije zaradile stotine miliona eura na tranzitnim taksama, uključujući i tokom prve tri godine rata u punom obimu.
Volodimir Landa, viši ekonomista Centra za ekonomsku strategiju, istraživačkog centra u Kijevu, rekao je da Amerikanci žele „sve što mogu da dobiju“.
„Njihovi maltretirajući zahtjevi kolonijalnog tipa imali su male šanse da ih Kijev prihvati“, kazao je on.
Prošle jeseni, predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je predložio da se SAD omogući pristup nerazvijenom sektoru minerala u Ukrajini. Predvidio je dogovor kojim bi dolazeća Trampova administracija Ukrajini isporučila oružje, u zamjenu za budući profit od zajedničkih investicija.
Umjesto toga, Tramp je odbio da da bezbjednosne garancije ili vojnu podršku, ali ipak želi minerale. Prošle nedjelje se požalio da Zelenski pokušava da „povuče sporazum“ i rekao da će ukrajinski predsjednik imati „velikih problema“ ako ne potpiše.
Obraćajući se novinarima u četvrtak, Zelenski je rekao da je spreman da napravi dogovor o modernizaciji svoje zemlje, ali da Ukrajina može da se složi samo ako postoji „paritet“ između dvije strane, sa podjelom prihoda „50-50“.
„Ja samo branim ono što pripada Ukrajini. To bi trebalo da bude od koristi i za SAD i za Ukrajinu. Ovo je prava stvar“, rekao je Zelenski.
Američko ministarstvo finansija potvrdilo je da su „tehnički“ razgovori u toku.
U međuvremenu, specijalni izaslanik SAD za Ukrajinu Kit Kelog rekao je da su njegove izjave o mogućoj podjeli Ukrajine pogrešno protumačene.
U intervjuu za Tajms, Kelog je rekao da bi zemlja mogla biti podijeljena „skoro kao Berlin poslije Drugog svjetskog rata“ kao dio mirovnog sporazuma.
Pišući na mreži Iks, Kelog je rekao da je mislio na „snage otporne na vatru nakon prekida u cilju podrške suverenitetu Ukrajine“.
Prema ovom planu, ruske trupe bi ostale na teritoriji koju je već zauzela Moskva, sa britanskim i francuskim snagama stacioniranim u Kijevu i drugim djelovima zemlje.
U petak je Trampov specijalni izaslanik Stiv Vitkof razgovarao sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu.
Vitkofovo rješenje za sukob bilo bi da se Rusiji daju četiri ukrajinske regije koje ona zahtijeva – uključujući teritoriju koju Ukrajina kontroliše i koja je dom za milion ljudi.
U međuvremenu, na sastanku ukrajinske kontakt grupe za odbranu u petak, saveznici Kijeva objavili su rekordnih 21 milijardu eura dodatne vojne pomoći. Optužili su Putina da odugovlači oko 30-dnevnog sporazuma o prekidu vatre koji je Ukrajina prihvatila.
Rusija je rano u subotu izvela nove vazdušne napade na ukrajinske civilne ciljeve. U Kijevu su uništena tri skladišta, a dvije osobe su povrijeđene. Kremlj je ispalio 70 projektila i 2.200 dronova na Ukrajinu od američkog predloga o prekidu vatre od 11. marta, saopštili su ukrajinski zvaničnici.
Zelenski je u subotu odao poštu 26-godišnjem pilotu, kapetanu Pavlu Ivanovu, koji je poginuo tokom borbene misije F-16.
„Male ukrajinske vazduhoplovne snage herojski brane zemlju od ruskih projektila i dronova i podržavaju kopnene operacije“, rekao je on.