Stav premijera Milojka Spajića da će Crna Gora glasati za Rezoluciju Ujedinjenih nacija (UN) o memorijalizaciji genocida u Srebrenici, ali da je neće promovisati kosponzorstvom je korak unazad u demokratskom razvoju Crne Gore, navodi se u saopštenju koalicije nevladinih organizacija (NVO).
„Jedino ispravno i ljudski je iskoristiti svaku priliku da se taj zločin osudi i da se činjenice o njemu ne kriju. Snažna građanska inicijativa – čak 100 NVO i preko 320 istaknutih građanki i građana Crne Gore – ipak je postigla određeni efekat, doprinijeli smo da premijer barem javno najavi podršku rezoluciji“, piše u saopštenju koje je dostavila Akcija za ljudska prava (HRA).
„Pozivamo članice i članove Vlade da dobro preispitaju istorijski značaj ove odluke. Veličina srebreničke tragedije zahtijeva od Vlade da Crna Gora kosponzoriše rezoluciju zajedno sa Slovenijom, Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom, Sjevernom Makedonijom i drugim zemljama. Žalimo što je rezolucija UN o Srebrenici danas uopšte dilema za vlast u Crnoj Gori. Međutim, za članstvo u Evropskoj uniji vlast mora dokazati da postoje univerzalne vrijednosti koje su van svake političke kalkulacije. Kredibilne i progresivne vlasti ne smiju da prave kompromise sa nacionalistima. Postoje pitanja koja su apsolutna, oko kojih nema kalkulacije već samo jedan tačan odgovor. U oktobru 1991. godine jedini tačan odgovor bio je biti protiv opsade Dubrovnika, u aprilu 1992. biti protiv opsade Sarajeva, u maju 1992. ne izručiti izbjeglice pod nož Mladiću i Karadžiću, u julu 1995. spriječiti genocid u Srebrenici, u aprilu 1999. spriječiti tragediju u Murinu, a danas je jedino ispravno biti za kosponzorisanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici i time odati poštovanje žrtvama, osuditi počinioce i založiti se da se takva tragedija više nikada nikome ne ponovi“, navodi se u saopštenju.
Dodaju da ne prihvataju argument vlasti da „treba zaboraviti prošlost“, kad, kako su kazali, istovremeno vladajuće političke partije učestvuju u negativnom istorijskom revizionizmu memorijalizacijom simbola agresorskih ratova 90-ih, kao što su primjeri promjene naziva ulica u Pljevljima i Podgorici.
„Građani i građanke Crne Gore prepoznaju ovo kao vrijednosno pitanje oko kojeg ne smije biti dileme i zato smo se pobunili protiv relativizacije. Podrška inicijativi se nastavlja i pozivamo sve da se pridruže. Tražimo da Vlada Crne Gore ne pada pod uticaj retrogradnih snaga, već da ispravnim postupanje i suočavanjem sa teškom prošlošću pomogne i demokratizaciji u regionu, za dobrobit svih“, zaključuje se u saopštenju koje su potpisale Jovana Marović, Savjetodavna grupa „Balkan u Evropi“ (BiEPAG), Dina Bajramspahić, građanska aktivistkinja, Tea Gorjanc Prelević, Akcija za ljudska prava, Daliborka Uljarević, Centar za građansko obrazovanje, Ljupka Kovačević, Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA, Maja Raičević, Centar za ženska prava, Milka Tadić Mijović, Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore, Milica Kovačević, Centar za demokratsku tranziciju, Zorana Marković, Centar za razvoj nevladinih organizacija, Velija Murić, Crnogorski komitet pravnika za ljudska prava, Olivera Nikolić, Institut za medije, Ivana Vujović, Juventas, Aida Perović, Prima, Jovan Ulićević, Spektra, Demir Ličina, Udruženje „Štrpci – Protiv zaborava“.