Podsjetivši da je to jedinstvena ocjena Odbora za standardizaciju srpskog jezika Srpske akademije nauka i umetnosti, Matice srpske, Nacionalnog prosvetnog savjeta i svih šest srbističkih katedri sa svih šest državnih univerziteta u Srbiji, episkop bački je istakao da su se stručni ljudi usprotivili da se takve odredbe primijene u školskim udžbenicima i nastavi.
– Među stručnjacima iz navedenih institucija ne postoji dilema da li je Zakon protivustavan. Prije svega, Ustav Republike Srbije ne poznaje kategoriju roda i rodne ravnopravnosti nego, u članu 15, govori o ravnopravnosti žena i muškaraca – ukazao je vladika Irinej.
Vladika Irinej smatra da samo korištenje višeznačne riječi rod otvara niz nedoumica o ovom protivustavnom zakonu, a još više o Nacionalnoj strategiji za rodnu ravnopravnost, sa akcionim planom za njeno sprovođenje za period 2021–2023. godine.
Prema njegovoj ocjeni, to je klasičan totalitarni dokument, koji bi po rigidnosti, netolerantnosti i primitivnom bukvalizmu u literarnom smislu, mogao da posluži za inspiraciju nekom novom /Džordžu/ Orvelu.
– Na nivou političke prakse /tog dokumenta/ ne bi se postidjeli ni realizatori ideja koje su se između dva svetska rata ostvarivale u pojedinim evropskim državama – naveo je vladika Irinej.
Episkop bački je poslanike Skupštine Srbije pozvao da se zapitaju kako je moguće da mišljenje i stavovi najvažnijih naučnih autoriteta za srpski jezik u Republici Srbiji ne bude uvaženo.
– Koja i čija „politička volja“ je mjerodavnija od njih? Zna li se uopšte čije je mišljenje prihvaćeno kada se glasalo za ovakav zakon – zakon koji vrši nasilje nad srpskim jezikom i nad duhovnošću srpskog naroda, a kao integralni dio projekata takozvane džender-ideologije i politike vrši nasilje nad etosom i načinom života srpskog pravoslavnog naroda? – pita vladika Irinej.
Vladika Irinej je zaključio da i zakonodavcima mora da bude jasno da onima koji su smislili takve apsurdne odredbe nije ni na kraj pameti dobrobit Srpkinja, njihova ravnopravnost ili priznavanje mjesta u društvu, jer će, kako kaže, rezultat biti potpuno suprotan, uz stvaranje antagonizama i po ovom pitanju.
Vladika Irinej je poručio da pravoslavni hrišćani nemaju ništa protiv toga da i nevladine organizacije imaju pravo da se u javnosti izražavaju i bore za svoje stavove, ali sa indignacijom odbijaju njihovu neskrivenu namjeru da to pravo pretvore u monopol, a da svako iskazivanje hrišćanskog mišljenja o nekom važnom narodnom pitanju nazivaju „malignim uticajem Crkve na državu i društvo“ ili da istupaju sa još težim i ružnijim klevetama.
Vladika Irinej je napomenuo da se Crkva nikada ne zalaže za interese bilo koje političke stranke, niti za svoje partikularne interese, koji bi mogli da ugroze bilo čije druge interese, nego uvijek i isključivo za opšte dobro.