Dobro poznavanje matematike povezano je sa većim uspjehom pri zapošljavanju i boljim zdravljem. Ali veliki deo nas — do 22% — ima poteškoće u učenju matematike. Štaviše, oko 6% dece u osnovnim školama može imati diskalkuliju, smetnju u učenju matematike.
Razvojna diskalkulija je stalna poteškoća u razumevanju brojeva koja može uticati na svakoga, bez obzira na godine ili sposobnosti.
Ako 6% djece ima diskalkuliju, to bi značilo jedno ili dvoje dece u svakom razredu osnovne škole od 30 godina – otprilike onoliko dece koliko se procijenjuje da imaju disleksiju. Ali diskalkulija je manje poznata i široj javnosti i nastavnicima. Takođe je manje istražen u poređenju sa drugim poteškoćama u učenju.
Djeca sa diskalkulijom mogu imati poteškoća da nauče osnovne matematičke veštine i koncepte, kao što su jednostavno brojanje, sabiranje, oduzimanje i jednostavno množenje, kao i tablice vremena. Kasnije će možda imati poteškoća sa naprednijim matematičkim činjenicama i procedurama, kao što su pozajmljivanje i prenošenje, ali i razumevanje razlomaka i odnosa, na primer. Diskalkulija ne pogađa samo decu tokom časova matematike: ona može uticati na sve oblasti nastavnog plana i programa.
Ove uporne poteškoće ne mogu se objasniti opštim ispodprosečnim nivoom sposobnosti ili drugim razvojnim poremećajima. Bez obzira na to, deca sa diskalkulijom mogu takođe imati druge poteškoće u učenju, kao što su disleksija i ADHD.
Evo nekoliko praktičnih saveta za podršku deci sa poteškoćama u učenju matematike.
Koristite rekvizite
Deca sa diskalkulijom mogu pronaći dodatnu praktičnu podršku koja je korisna kada rade čak i jednostavne zbrojeve i matematičke zadatke. Možda će često morati da koriste praktična pomagala, kao što su prsti ili abakus. Oni mogu imati koristi od korišćenja brojalica i perli za pravljenje skupova ili grupa, kao i korišćenje brojevnih linija za rešavanje matematičkih zadataka.
Starijoj deci može biti od pomoći da pri ruci drže čaršave za krevetić, koji informacije kao što su vremenski raspored ili određene formule čine lako dostupnim. Inkluzivne nastavne metode poput ovih će verovatno koristiti svim učenicima, a ne samo onima sa diskalkulijom.
Razbijte problem
Istraživanja pokazuju da metakognicija može pozitivno uticati na učenje matematike. Metakognicija je „razmišljanje o razmišljanju“—na primer, razmišljanje o informacijama koje znate, a ne znate, ili samosvest o strategijama koje imate da biste rešili probleme.
Podučavanje dece strategijama da identifikuju odakle da počnu sa problemom i kako da razdvoje matematičke probleme može biti dobra polazna tačka. Na primer, roditelji i nastavnici bi mogli da podstaknu decu da koriste pesme i mnemotehniku kako bi im pomogli da zapamte strategije za rešavanje određenih problema.
Na primer, mnemonički DRAV pruža učenicima strategiju za rešavanje problema sa sabiranjem, oduzimanjem, množenjem i deljenjem:
D: otkrijte znak—učenik pronalazi, zaokružuje i kaže ime operatora (+,-, k ili /).
R: pročitaj zadatak—učenik čita jednačinu.
O: Odgovor—učenik crta zbrojeve ili krugove da pronađe odgovor i proverava ga.
V: napišite odgovor—učenik zapisuje odgovor na zadatak.
Saznajte gde je pomoć potrebna
Deca sa poteškoćama u učenju matematike često se zaglave sa matematičkim problemima i mogu brzo odustati. Nastavnici i roditelji treba da pitaju decu šta im je teško — čak i mala deca to mogu da objasne — i da im pruže eksplicitna uputstva koja će im pružiti podršku u onome što im je teško.
Fokusirajte se na jednu po jednu stvar
Pošto matematički problemi mogu biti zbunjujući za mlade ljude sa matematičkim poteškoćama, vodite računa da radite samo na jednom problemu u isto vreme. To bi moglo značiti pokrivanje drugih matematičkih pitanja na stranici i uklanjanje nebitnih slika. Dajte trenutne povratne informacije i o tačnim i o netačnim odgovorima. Ovo će pomoći deci da uče iz svoje prakse i razumeju razliku između ispravnih i netačnih strategija rešavanja problema.
Takođe može pomoći da se obezbedi dosta ponavljanja i ponavljanja, da se podučavaju kratke i česte sesije i da se uveri da učenici znaju šta treba da rade ako se zaglave, kao što je zamoliti odraslu osobu za pomoć.
Koristite pravi rečnik
Matematički jezik i simboli takođe mogu biti zbunjujući. Na primer, negativan broj nosi znak minus, ali znak minus se takođe može koristiti za definisanje operacije kao što je oduzimanje. Često koristimo reč „minus“ za oba – na primer, kažemo „14 minus minus 9“ (14—–9). Ovo može biti teško protumačiti. Različite različite reči, kao što su oduzimanje, minus i oduzimanje, mogu opisati isti koncept.
Važno je koristiti jasan jezik (na primer, „14 oduzima minus 9“). Pomoć deci da prošire svoj matematički rečnik, kao i provera njihovog razumevanja, takođe će biti od koristi.
Igrati igre
Matematika je svuda oko nas u okruženju i ono što naučimo u učionici važi i za naš svakodnevni život. Naše sopstveno istraživanje je pokazalo da mala deca imaju koristi od igranja kratkih matematičkih igara koristeći alate i materijale oko sebe.
Brojanje i sakupljanje kompleta predmeta može se obaviti na bilo kom mestu: za trpezarijskim stolom, u kadi ili kada ste napolju. Obrazovne aplikacije zasnovane na praksi takođe mogu pomoći deci da savladaju osnovne matematičke veštine.