CGO: Obrazovni sistem jedan od ključnih faktora u izgradnji multikulturalnog društva

CGO: Obrazovni sistem jedan od ključnih faktora u izgradnji multikulturalnog društva

Centar za građansko obrazovanje (CGO) predstavio je danas publikaciju „Multikulturalizam i manje zastupljene nacionalne zajednice u crnogorskom obrazovnom sistemu“ koja daje osvrt na zastupljenost manjina u obrazovnom sistemu Crne Gore, kao i na principe i upotrebu multikulturalne i interkulturalne nastave u crnogorskim školama, kao načina na koji se može kreirati društvo koje prihvata i uvažava različitosti, njeguje kulturu dijaloga i provomiše jednakost i toleranciju.

„Izuzetno je važno da se multikulturalizmom bavimo kroz obrazovanje, jer je obrazovanje instrumentalno u prevenciji prisutne radikalizacije i ekstremističkog ponašanja među mladima. Kroz obrazovanje mladi ljudi mogu izraditi razumijevanje, toleranciju i empatiju prema drugim nacijama, kulturama, jezicima i tradicijama. Osim toga, oni razvijaju sposobnost kritičkog razmišljanja i otvorenost prema novim idejama, što je ključno za izgradnju inkluzivnog i mirnog društva“, kazala je Tamara Milaš , kordinatorka programa Ljudska prava u CGO-u.

Ona je ukazala da kroz multikulturalno obrazovanje “dobijamo generacije koje su spremne da prepoznaju vrijednost različitosti i grade bolju budućnost na temelju zajedništva i saradnje”.

„Kroz učenje o drugim kulturama, mladi razvijaju i svoj identitet, samopouzdanje i empatiju, što ih čini spremnijima za suočavanje s izazovima globalizacije i podstiče na poštovanje i prihvatanje različitosti, gradeći tako temelje za miran suživot i održivi razvoj društva“, zaključila je Milaš.

Saradnik na programima u CGO i autor publikacije Vasilije Radulović ocijenio je da obrazovanje je jedan od ključnih faktora u izgradnji multikuturalnog društva, razumijevanja, jednakosti i tolerancije.

“Međutim obrazovne ustanove se danas suočavaju sa izazovima, jer u eri informacijskog društva, imamo veliki broj lako dostupnih izvora informacija, zbog čega škola kao vaspitno obrazovna ustanova gubi primat u prenošenju znanja i integrisanju vrijednosti“, naveo je Radulović.

On je naglasio značaj kontinuirane obuke i jačanja kapaciteta nastavnog kadra kako bi učenici u kontinuitetu, kroz obrazovni sistem, učili o razbijanju predrasuda, prevazilaženju konflikata, razvijanju tolerancije i prihvataju i uvažavanju različitosti.

“Upravo ova publikacija daje određene preporuke kako principe multikulturalnosti i interkulturalnosti integrisati u nastavne planove i kako pomoći nastavnom kadru da prevaziđe izazove u heterogenim grupama”, poručio je Radulović.

Istraživanje o stavovima građana i građanki o pitanjima multikulturalizma u Crnoj Gori, koje je CGO radio u aprilu ove godine, poslužilo je kao jedna od smjernica za publikaciju.

To istraživanje je, kako se navodi, ukazalo da oko 60 odsto ispitanika smatra da je “većina incidenata kojima javno svjedočimo u društvu posljednjih godina dominantno motivisana vjerskom i etničkom netrpeljivošću”.

“Upravo zbog toga učenje o multikulturalnosti i interkulturalnosti u školama u velikoj mjeri može doprinijeti izgradnji tolerantnog i inkluzivnog društva te smanjenju napetosti između različitih vjerskih i etničkih grupa. Kroz takav pristup, mladi se osposobljavaju za budućnost koja podrazumijeva razumijevanje među različitim kulturama i narodima, a sve u cilju smanjenja izražene etničke distance u društvu. Podsjetio bih da je istraživanje pokazalo da trećina ispitanika (33.7 odsto) smatra da su teme koje se bave kulturom manjinskih naroda nedovoljno zastupljene, što otvara prostor za nastavnike da u okviru otvorenog kurikuluma i nekih vannastavnih aktivnosti posvete pažnju ovom pitanju,” zaključuje Radulović.

Publikacija je dio projekta „Multikulturalizam, manjinski narodi i druge manjinske nacionalne zajednice u crnogorskom obrazovnom sistemu” koju je CGO sproveo uz finansijsku podršku Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava.