Camović Veličković: Novinsku fotografiju zamijeniće beživotne ilustracije i fotografije napravljene mobilnim telefonima

Camović Veličković: Novinsku fotografiju zamijeniće beživotne ilustracije i fotografije napravljene mobilnim telefonima

U Croj Gori imamo oko 230 medija, otvaraju se gotovo svakodnevno, a svi on zapošljavaju ne više od 15 fotoreportera.

To je, tokom otvaranja izložbe „Iz kadra u kadar: Priče o novinarstvu“, kazala potpredsjednica Sindikata medija Crne Gore (SMCG) Marijana Camović Veličković.

Izložba je otvorena u Kulturno informativnom centru (KIC) „Budo Tomović“ u Podgorici.

Ona je kazala sa fotoreporteri rade u tri dnevne novine i za nekoliko agencija, pretežno stranih.

„Samo jedan portal među zaposlenima ima fotoreportera. Za 154 godine, koliko postoji crogorsko novinarstvo, uspjeli smo, uz mnogo
truda, naročito posijednjih godina da gotovo ugasimo jedan njegov zdrav i vitalan dio – novinsku fotografiju“, rekla je Camović Veličković.

Prema njenim riječima, često se čuje da „naša profesija generalno izumire“.

„Brze i jeftine vijesti, koje su nikad dostupnije i nikad površnije, uništavaju segment po segment. Nekih formi gotovo i da nema. Kad ste posjednji put, primjera radi, pročitali dobru reportažu? Kako sada stvari stoje, i novinsku fotografiju čeka ista sudbina. Zamijeniće je beživotne ilustracije i fotografije napravljene mobilnim telefonima“, smatra Camović Veličković.

Kako kaže, zahvaljujući portalima fotografija je „nikad više, ali i kvalitet joj je nikad lošiji, ali je već dominantan i sigurno će tako i ostati“.

„Zbog svega toga Sindikat medija je odlučio da ovaj Dan novinara posveti novinskoj fotografiji i crnogorskim fotoreporterima. Kontaktirali smo svakog od njih i 11 kolega nam je poslalo ukupno 197 radova. lako smo tražilo da dostave do pet fotografija. Najstarija je iz 2008, a najnovija je napravijena prije svega mjesec dana. Izloženo je njih 30…2, kazala je potpredsjednica SMCG.
Istakla je da joj je jasno da „ne možemo biti dovoljno dobri i za fotografiju i za tekst i za video“.

„…Iako se multitasking traži od nas i često upravo to i radimo. Naši fotoreporteri su odlični za fotografiju, redovno su nagrađivani na međunarodnim konkursima, decenijama svakodnevno bilježe istoriju, a ipak najmanje se priča o njima i često su upravo oni višak poslodavcima“, kazala je Camović Veličković.

Ona je rekla da su fotoreporterima zarade jako niske.

„S pravom se osjećaju diskriminisano i ugroženo“, zaključila je Camović Veličković.