Istraživačka grupa sa Univerziteta Nagoja u centralnom Japanu otkrila je tri nove vrste bioluminiscentnih policirusnih crva iz različitih delova Japana. Obično se nalaze u plitkoj vodi, policirusi su mali crvi, poznati po svojoj bioluminiscenciji. Istraživači su jedno od svojih otkrića nazvali po sablasnom jokaiju, stvorenju u japanskom narodnom predanju; drugi posle fenjera jokai; a drugi po uticajnom japanskom morskom biologu. Istraživači su objavili svoje nalaze u časopisu Roial Societi Open Science.
Naučnici su proučavali samo mali deo od više od 7.000 vrsta luminiscentnih organizama u svetu. Istraživanja su i dalje ograničena na određene vrste zbog postojanja primeraka koje je teško klasifikovati u vrste. Bez tačne identifikacije vrste, poređenja različitih rezultata su od ograničene upotrebe.
Naoto Jimi (on/on) i specijalni docent Manabu Bessho-Uehara (on/on) na Visokoj školi nauke Univerziteta Nagoja predvodili su istraživačku grupu sa članovima AIST, Olimpus Corporation i Japan Undervater Films Corporation, koja je organizovala Policirrus prema njihovu raznolikost. Otkrili su tri nove vrste, od kojih sve emituju plavo-ljubičasto svetlo.
Džimi je rekao da su, kada su otkrili ove nove vrste, bili zadivljeni i osetili su osećaj dužnosti da ih dokumentuju i klasifikuju. „Naše prethodno istraživanje o luminiscenciji roda Policirrus utvrdilo je da je to vredan predmet za studije bioluminiscencije“, dodao je on. „Međutim, kasnije smo otkrili ono za šta smo mislili da je jedna vrsta Policirusa zapravo tri različite vrste.“ Istraživači su otkrili tri nove vrste luminiscentnih Policirrus crva koji emituju plavo-ljubičasto svetlo. Kredit: Japan Undervater Films Co., Ltd.
Kako su istraživači pronašli crve u Japanu, dali su im japanska imena. Nazvali su dve od tri vrste Policirrus onibi i Policirrus aoandon kao referencu na njihovu plavičasto-ljubičastu luminiscenciju. U japanskom folkloru, onibi (demonska vatra) opisuje tip iokai-a koji će se kretati, u obliku male, plutajuće svetlosne kugle, za koju se veruje da vodi putnike u planinama i šumama na stranputicu. U međuvremenu, aoandon (plavi fenjer) je jokai nalik duhu koji se pojavljuje kao žena koja nosi beli kimono sa rogovima i oštrim zubima. Proganja fenjere koji se nalaze u japanskim domovima pretvarajući njihovu svetlost u neprirodnu plavu boju. Drugi crv je nazvan Policirrus ikeguchii u čast Šiničira Ikegučija, bivšeg direktora akvarijuma Notojima.
„Koristili smo imena japanskih jokaija, kao što su onibi i aoandon, za nove vrste jer je maglovita ljubičasto-plava bioluminiscencija koju emituje vrsta Policirrus zapanjujuće slična opisima ovih stvorenja koji se nalaze u folkloru“, rekao je Džimi. „Policirrus ikeguchii, s druge strane, opisan je iz primeraka prikupljenih u regionu Notojima u Japanu. Pošto je Šiniči Ikeguči bio bivši direktor Notojima akvarijuma i pomogao je da se pronađe crv, činilo se prikladnim da ga nazovemo po njemu.“
Istraživači se nadaju da će iskoristiti svoje nalaze kako bi produbili svoje razumevanje molekularne prirode bioluminiscencije, što bi moglo dovesti do razvoja novih tehnologija. „Otkriće da su sve tri nove vrste luminiscentne omogućilo nam je da povežemo taksonomske i ekološke nalaze i uspostavimo istraživanja koja drugi mogu lako primeniti na proučavanje luminiscentnih organizama“, rekao je Džimi. „Razumevanje ovih mehanizama luminiscencije doprinosi medicinskim i naučnim istraživanjima o životu. Bioluminiscencija je riznica zanimljive i neobične hemije. Nameravamo da iskoristimo naša otkrića da produbimo naše razumevanje molekularne prirode ovog fenomena i primenimo ovo znanje na razvoj novih tehnologije nauke o životu“.