Drevno stvorenje, bizaran hibrid dinosaurusa i ptice

Drevno stvorenje, bizaran hibrid dinosaurusa i ptice

Možemo sa sigurnošću reći da su ptice potomci dinosaurusa, iako su paleontolozi još uvek zbunjeni kako je došlo do ovog neverovatnog evolucionog događaja.

Sada kompletan fosilizovani skelet ptice koja je živela u današnjoj Kini pre oko 120 miliona godina može pomoći da se razjasne ključni koraci u procesu transformacije, predstavljajući arhaičniju glavu nalik dinosaurusa na vrhu tela koje ima više zajedničkog sa modernim ptice.

Prelazak sa dinosaurusa na pticu uključuje neke od najdramatičnijih promena u obliku, funkciji i okruženju, što je na kraju dovelo do plana tela koji je tipičan za današnje ptice.

Neke od tih promenljivih karakteristika još uvek se mogu videti u načinu na koji se moderne ptice razvijaju. Ali redosled kojim su se ove promene desile i priroda evolucionih pritisaka koji su doveli do striktno ptičjih karakteristika, i dalje su otvoreni za debatu.

Fascinantni, novopronađeni fosil, nazvan Cratonavis zhui, može pružiti važan uvid u evoluciju modernih ptica.

Istraživači su otkrili otisak tela Kratonavisa, ptice sa glavom dinosaurusa, tokom iskopavanja u severnoj Kini.

Otisci tela pernatih dinosaurusa i ranih ptica, uključujući Confuciusornis sanctus, otkriveni su u ovom regionu, u sedimentnim stenama nastalim pre oko 120 miliona godina, tokom perioda krede.

Predvođeni paleontologom Zhou Zhongheom iz Kineske akademije nauka (CAS), naučnici su započeli istraživanje fosilne lobanje skeniranjem kompjuterske tomografije (CT) visoke rezolucije.

Koristeći digitalne verzije mineralizovanih kostiju, tim je rekonstruisao oblik i funkciju lobanje kakav je bio tokom života ptice.

Rezultat pokazuje da je oblik lobanje Cratonavisa skoro isti kao kod dinosaurusa poput Tiranozaurusa reksa, a ne kao kod ptice.

„Primitivne karakteristike lobanje govore o činjenici da većina ptica iz doba krede, kao što je Cratonavis, nije mogla da pomera svoj gornji kljun nezavisno u odnosu na moždano kućište i donju vilicu, što je funkcionalna inovacija široko rasprostranjena među živim pticama koja doprinosi njihovoj ogromnoj ekološkoj raznolikosti“, kaže CAS paleontolog Zhheng Li.

Neobična kombinacija akinetičke lobanje dinosaurusa sa skeletom ptice doprinosi prethodnim studijama o važnosti evolucionog mozaicizma u ranoj diversifikaciji ptica.

Među ptičijim granama porodičnog stabla dinosaurusa, Cratonavis se nalazi između dugorepog arheopteriksa, koji je više ličio na reptila, i ornitotorasa, koji je već razvio mnoge osobine modernih ptica.

Takođe je zanimljiva činjenica da fosil Cratonavis ima iznenađujuće dugu lopaticu i prvu metatarzalnu kost (kost stopala) – karakteristike koje se retko mogu videti u fosilima drugih dino-predaka ptica, a potpuno odsutne kod savremenih ptica.

Evolucioni trendovi pokazuju smanjenu dužinu prve metatarzale kako su se ptice razvijale.

Autori studije predlažu da je tokom promene od dinosaurusa u ptice, prva metatarzala prošla kroz proces prirodne selekcije koja ga je učinila kraćim. Kada je dostigao svoju optimalnu veličinu, koja je bila manja od četvrtine dužine druge metatarzalne kosti, izgubio je svoje ranije funkcije.

Jedinstvena karakteristika uvećane metatarzalne kosti u Cratonavisu je više uporediva sa Balaurom iz kasne krede, članom grupe pernatih mesoždera poznatih kao dromeosauridi.

Izdužena lopatica je ranije primećena kod ptica iz krede kao što su Iikianornis i Apsaravis.

Činjenica da je Cratonavis imao veoma dugu lopaticu verovatno je nadoknadila činjenicu da nije imala grudnu kost prilagođenu da pruži mesnatim prsnim mišićima veću površinu za pričvršćivanje. Ova izumrla vrsta je možda doprinela biološkom eksperimentu u ponašanju letenja.

Jedan od vodećih autora, paleontolog Min Vang, objašnjava „izdužena lopatica mogla bi povećati mehaničku prednost mišića za povlačenje/rotaciju humerusa, što kompenzuje sveukupno nerazvijen aparat za letenje kod ove rane ptice, a ove razlike predstavljaju morfološko eksperimentisanje u volantnom ponašanju rano u diverzifikaciji ptica“.