Miš plivač među 27 novih vrsta otkrivenih u Peruu

Miš plivač među 27 novih vrsta otkrivenih u Peruu

Miš vodozemac sa mrežastim nogama i riba blobfiš su među 27 novih vrsta koje su naučnici otkrili u Peruu.

Pronašli su ih u ekspediciji na Alto Majo i amazonskoj prašumi naučnici iz neprofitne organizacije Conservation International i članovi lokalnih starosedelačkih grupa.

Možda je pronađeno i do 48 drugih novih vrsta, iako će biti potrebno dalje istraživanje da bi se utvrdilo da li su nove, kaže Conservation International .

„Otkrivanje toliko novih vrsta sisara i kičmenjaka je zaista neverovatno, posebno u takvom pejzažu pod uticajem čoveka“, rekao je Trond Larsen, viši direktor u organizaciji.

Alto Majo je zaštićeno područje u severnom Peruu sa više ekosistema i autohtonih teritorija.

Ima relativno visoku gustinu naseljenosti, što pravi pritisak na zaštitu životne sredine kroz krčenje šuma i poljoprivrednu ekspanziju, saopštila je Conservation International.

Julisa Tuvi, žena iz plemena Avadžuna koja je pomagala u istraživanju, rekla je da izveštaj „omogućava Avadžunima da zaštite našu kulturu, prirodne resurse i našu teritoriju“, jer im daje bolje razumevanje ekosistema.

„[Avadžuni] imaju široko tradicionalno znanje o šumama, životinjama i biljkama sa kojima žive rame uz rame“, rekao je gospodin Larsen.

Ekspedicija je pronašla i novu vrstu patuljaste veverice, osam vrsta riba, tri vodozemca i 10 vrsta leptira.

Ova riba sa „blob-glavom“ je novo otkriće za nauku, ali starosedeoci Avadžuni koji su pomogli u ekspediciji već su bili svesni njenog postojanja.

Naučnike o ribama posebno je šokirala njena uvećana glava – nešto što nikada ranije nisu videli.

Ova patuljasta veverica ima samo 14 cantimetara , polovinu dužine prosečne sive veverice u Velikoj Britaniji, koja se kreće od 24 do 29 cantimetara.

„[To] tako lako stane na vaš dlan. Očaravajuće i prelepe kesten-braon boje, veoma je brza“, rekao je Larsen.

„Brzo skače i krije se u drveću.“

Naučnici su otkrili novu vrstu bodljikavog miša – nazvanu po posebno čvrstim dlakama koje funkcionišu slično bodljama ježa.

Pronašli su i novog „miša vodozemca“, koji ima delimično prepletene noge i jede vodene insekte.

Pripada grupi poluvodenih glodara koji se smatraju jednim od najređih na svetu.