Istraživanja povezuju ponašanje zavisnosti sa ličnošću, psihopatologijom

Istraživanja povezuju ponašanje zavisnosti sa ličnošću, psihopatologijom

Poremećaj upotrebe supstanci (SUD) uključuje sindrome zavisnosti i štetnu upotrebu nedozvoljenih droga i alkohola. SUD je često komplikovan ponavljajućim obrascem apstinencije-vraćanja i psihijatrijskih komorbiditeta. Osobine ličnosti ljudi sa SUD takođe mogu biti faktori koji doprinose kontinuiranoj upotrebi supstanci. Moguće je da SUD odražava složenu interakciju između upotrebe supstanci, karakteristika zavisnosti, kliničkih simptoma i osobina ličnosti.

Odnos između upotrebe supstanci i kliničkih simptoma može biti usmerene prirode. Na primer, klinički simptomi izazvani lekovima ili odvikavanje su dobro poznati. S druge strane, neki teoretičari sugerišu da klinički pacijenti mogu koristiti supstance kao oblik „samolečenja“. Ovako složen odnos između karakteristika SUD i simptoma i ličnosti najbolje je ispitati korišćenjem mrežne analize. Međutim, relativno malo istraživanja je ispitalo ovu vezu.

Da bi se pozabavili ovim pitanjem, dr Rejmond Čan sa Instituta za psihologiju Kineske akademije nauka, zajedno sa dr Sajmonom Luijem sa Univerziteta u Hong Kongu, i dr. J Poon i Lam Ming u bolnici Castle Peak, regrutovali su 391 pacijenta koji su tražili lečenje SUD i izmerili upotrebu supstanci, karakteristike zavisnosti, kliničke simptome i osobine ličnosti koristeći dobro potvrđene skale.

Mrežna analiza je primenjena da bi se konstruisala regularizovana delimična korelacija i procenili indeksi centralnosti kao što su snaga, bliskost, međusobna povezanost i očekivani uticaj. Štaviše, procenjen je relativni značaj svakog čvora, uz upotrebu supstance i ozbiljnost karakteristika zavisnosti kao zavisne varijable.

Rezultati su pokazali visoko međusobno povezanu, regularizovanu mrežu parcijalne korelacije. Indeks predvidljivosti sugerisao je da je regularizovana mreža parcijalne korelacije „samoodrživa“.

Štaviše, neuroticizam, osobina ličnosti, pokazao je najveći indeks bliskosti. Depresivni simptomi, simptomi anksioznosti i „opšti“ simptomi na skali pozitivnih i negativnih sindroma pokazali su najveći očekivani uticaj.

Što se tiče rezultata analize relativne važnosti, simptomi depresije, simptomi anksioznosti i ‘opšti’ simptomi značajno su odredili varijansu upotrebe droga i težinu zavisnosti.

Uzeti zajedno, čini se da su simptomi depresije i anksioznosti mogući ciljevi intervencije za razbijanje samoodrživog sistema SUD-a.

Dr Chan i njegovi saradnici planiraju da sprovedu naknadne procene na ovoj kohorti i istraže vremensku stabilnost regularizovane delimične korelacione mreže, kao i da uključe preciznije mere za učenje o nagrađivanju kako bi videli da li bi kognitivne disfunkcije kao takve takođe mogle biti korisne mete intervencije.